Lidovci obměňují vedení, z čela SPOZ odejde Zeman

- Aktuality autor: red

V reakci na volební neúspěch lidovců rezignoval šéf strany Cyril Svoboda. Také místopředseda KDU-ČSL Jiří Carbol nabízí svou funkci k dispozici. V čele SPOZ prý skončí Miloš Zeman. Stejně se zachovalo i vedení zelených.

Lidovci mizí ze sněmovny, Svoboda rezignoval

V sobotu večer zasedne předsednictvo strany, které se bude vzniklou situací zabývat. Carbol to řekl v sídle strany v pražském paláci Charitas. KDU-ČSL své zastoupení ve sněmovně ztratila. 

"Předseda (strany Cyril Svoboda) určitě neuvažuje o tom, že by po tomto výsledku zůstal v čele strany, ale počkejte si na jeho osobní vyjádření," řekl Carbol. Řekl také, že to bude jen těsná prohra, která lidovce vyřadí z parlamentu. 

Svoboda potzději jeho slova potvrdil. ""Prohráli jsme vážnou bitvu, oznamuji, že rezignuji na post předsedy strany," sdělil Svoboda na povolebním brífinku.

Lidovci jsou přitom stranou s dlouhou historií i s dlouhým působením v parlamentu. Československá strana lidová vznikla již v roce 1919, kdy se konal její ustavující zemský sjezd, na němž se spojilo několik katolických hnutí. Jejich kořeny sahají mnohem dále, až do dob rakousko-uherské monarchie. V roce 1938 se strana rozpustila a obnovila se po válce jako součást tehdejší Národní fronty. Její součástí byla po celou dobu komunistického režimu. 

Od roku 1992 seděli její členové v každé české vládě s výjimkou let 1998 až 2002, kdy platila tzv. opoziční smlouva mezi tehdy opoziční ODS a vládní ČSSD. Cyril Svoboda dokázal být ministrem v pěti vládách, ať je vedla ODS nebo ČSSD a kromě toho má na svém kontě dlouhou řadu dalších vládních i stranických funkcí. 

Loni se od lidovců odtrhla část jejich nespokojených členů, kteří založili stranu TOP 09. Jejím zakladatelem a místopředsedou se stal někdejší šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Z čela KDU-ČSL musel odejít po volbách v roce 2006.

Smetla ho vlna nesouhlasu členské základny, která se zdvihla poté, co oznámil záměr vstoupit do vlády se sociálními demokraty, kterou by podporovali komunisté. Jeho TOP 09 byla v nynějších volbách velmi úspěšná, je na třetím místě za ODS a ČSSD.

Z čela své strany odejde také Miloš Zeman, který prohlásil, že pokud se SPOZ nedostanou do sněmovny rezignuje. Výsledky jeho obavy potvrdily.

Lídři zelených ve funkcích končí také

Předsednictvo zelených, kteří vypadli ze sněmovny, složí na sjezdu funkce. O jeho svolání bude večer jednat vedení zelených. "Jako politici ale zůstáváme," řekl předseda SZ Ondřej Liška s tím, že se soustředí na komunální a senátní volby. Liška věří, že do lavic dolní parlamentní komory se vrátí po příštích volbách. 

"Je to zklamání, zelená témata, která hájila Strana zelených ve sněmovně, nebude mít obhájce," uvedl Liška s tím, že za prohru nese odpovědnost vedení strany zelených i on osobně. Poděkoval nicméně voličům.

"Váš hlas nebyl ztracený, umožní straně pokračovat v obhajobě ochrany životního prostředí, zdraví, boji proti korupci. Strana zelených bude pokračovat, zelená politika se nedělá jen ve sněmovně, soustředíme se na komunální a senátní volby," uvedl Liška. 

Strana zelených před sečtením většiny výsledků získala podle Českého statistického úřadu 2,4 procenta hlasů. V minulých volbách do Poslanecké sněmovny získala Strana zelených 6,3 procenta hlasů.

Tagy: zeman

Zdroje: ČTK