Lednová schůze: Poslanci navrhli téměř stovku úprav

- Aktuality autor: red

Poslanci navrhli téměř stovku úprav a doplnění programu lednové schůze, ke schvalování se ale v úterý nedostali. Sněmovní kluby chtějí před volbami prosadit hlavně své návrhy.

Kvůli velkému množství změn a nutnosti je projednat ve sněmovních klubech předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) zasedání po necelých dvou hodinách netradičně přerušil až do středečního rána.

Sněmovní kluby chtějí do voleb posoudit hlavně své návrhy, jen předsedové poslanců ČSSD a KSČM navrhli tři desítky úprav. Levice se snaží mimo jiné opětovně prosadit úplné nebo alespoň částečné zrušení zdravotnických poplatků. Usiluje také o vyplacení 13. důchodů a s pomocí lidovců i o zachování mateřské.

ČSSD chce do programu sněmovny dostat návrhy na zavedení daňové progrese, na proplácení prvních tří dnů nemoci, na náhradní výživné, na zákaz anonymních akcií či předlohu o lobování.

Poslanci by měli podle sociálních demokratů jednat také o novelách loterijního zákona, v čemž mají podporu KDU-ČSL.

ODS kromě některých vládních novel včetně změny občanského zákoníku bojovala za projednávání stále odkládaného senátního návrhu zákona o protikomunistickém odboji. Strana zelených by chtěla dostat na program sněmovny návrhy o regulaci lobování a o omezení poslanecké imunity nebo novelu horního zákona.

Tagy: poslanci sněmovna schuze

Zdroje: ČTK