Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Kováčik: Jsme připraveni na nástup k moci

Kováčik: Jsme připraveni na nástup k moci
zdroj: Mediafax

Po jednoznačném posílení komunistů v krajských volbách této straně viditelně narostlo sebevědomí. Otevřené se hlásí o vládu po boku ČSSD. Informuje o tom středeční Právo. Nikdo z KSČM však nechce na sociální demokraty naléhat, aby si zrušili tzv. Bohumínské usnesení. Záleží na ČSSD.  

„KSČM je připravena, říkáme to dlouhodobě. Každý z našich odborníků má lepší kvalifikaci než členové současné pravicové vlády,“ řekl v úterý Právu šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. K bohumínskému usnesení, které ČSSD zapovídá spolupráci s KSČM se nechce příliš vyjadřovat. „Je to ryze věcí ČSSD. Nehodlám jim radit nebo do toho zasahovat,“ tvrdí.

Předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka dal hned po skončení krajských voleb najevo, že je nakloněn tomu utvořit menšinovou vládu ČSSD s podporou komunistů, pokud v příštích sněmovních volbách získají obě levicové strany většinu. Stínový premiér se nebrání ani vnitrostranické debatě o bohumínském usnesení. A není sám. Bohumínské usnesení není žádná modla ani pro místopředsedu ČSSD a senátora Zdeňka Škromacha.

„Není to žádná modla, svému účelu posloužilo, po volbách se k tomu můžeme vrátit,“ prohlásil v úterý senátor.

Mezi sociálními demokraty ale také stále najdeme zastánce zákazu případné vládní spolupráce s ČSSD. Mezi politiky, kteří stále věří v jeho smysl patří předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.  „Nejsem pro to, abychom usnesení rušili, stále má smysl,“ zdůrazňuje.

Zdroje: