Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Kalousek si vychutnal Bártu: Chlapče, peníze nejsou

Kalousek si vychutnal Bártu: Chlapče, peníze nejsou
zdroj: tisková zpráva

S velkou oblibou se ministr financí Miroslav Kalousek trefuje v posledních dnech do menšího koaličního partnera. V rozhovoru pro MF Dnes zopakoval metaforu, že Věci veřejné ukrajují každodenně kolečko ze šišky salámu a nakonec se diví, že žádný nemají. A podobné je to prý i se státním rozpočtem.

VV jsou pro něj stranou, která nemá žádný program, jen každé ráno jiný nápad.

Za menší sumu z rozpočtu na příští rok pro fond dopravní infrastruktury si Věci veřejné mohou samy. Ministr financí Miroslav Kalousek jim v rozhovoru pro MF Dnes připomíná, že si vymohly valorizaci důchodů mezi roky 2010 a 2011, zrušily dohodu o dvacetiprocentní sazbě DPH a trvaly na jednom procentu odvodů pro rodiče z průběžného pilíře. A vždy to byl jejich naprosto nezbytný požadavek.

„Mně to připadá, jako když leží na stole šiška salámu, se kterou počítáte. Někdo každý den přijde, ukrojí si kolečko. A když se dokrájí až k provázku, tak křičí - kde je ten salám? No, už sis ho chlapče nakrájel, víc peněz být nemůže," připodobňuje Kalousek svérázně požadavek VV na sedm miliard z rozpočtu do fondu dopravní infrastruktury a jejich údiv nad tím, že už nejsou, když si toho předtím tolik vyvzdorovaly.

Ministr financí by měl místo metafor navrhnout řešení

Podle poslankyně VV Lenky Andrýsové používá ministr Kalousek sice hezké a nápadité metafory, nicméně krásnými slovy nic nevyřeší. „Do dopravní infrastruktury náš stát investovat musí, chceme-li rozvíjet českou ekonomiku. Kdyby byl již standardně zdaněn hazard, kdyby byly omezeny daňové výjimky, kdyby se dořešila léková politika, peníze by se ministrovi financí hledaly lépe. Odpověď tohoto typu, jak tyto změny urychlit, bych od pana ministra uvítala více," reagovala pro ParlamentníListy.cz Andrýsová.

Celý článek na ParlamentniListy.cz