Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Kaddáfí prý financoval Sarkozyho předvolební kampaň

Kaddáfí prý financoval Sarkozyho předvolební kampaň
zdroj: Profimedia

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy znovu čelí obvinění, že předvolební kampaň finančně podpořil libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Údajně mu chtěl poskytnout nebo opravdu dal 50 milionů eur. Informaci zveřejnil levicový portál Mediapart s odkazem na dokument s podpisem libyjského ministra zahraničí. Aféra může být pro prezidenta Sarkozyho vážnou komplikací před druhým kolem prezidentských voleb.

Mediapart se opírá o dokument, který přežil ofenzívu povstalců a nebyl zničen ani Kaddáfího lidmi. Potvrzuje už dříve publikované informace o financování předvolební kampaně Kaddáfího režimem. Sarkozy už dříve označil tyto informace za bizarní a připomněl svůj podíl na svržení Kaddáfího. Libyjského vůdce však v roce 2007 přijal se všemi poctami a během jeho oficiální návštěvy Francie byla rovněž podepsána dohoda o spolupráci v oblasti jaderných technologií.

Sarkozy tvrdí, že jde o útok levice

Nový dokument navíc potvrzuje výpověď francouzského obchodníka se zbraněmi, který měl zprostředkovat finanční příspěvek pro Sarkozyho kampaň. Prezident viní levici z účelového útoku před volbami.