Dnes je čtvrtek 3. prosince 2020., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 0°C Občasné sněžení

Kaddáfí prý financoval Sarkozyho předvolební kampaň

Kaddáfí prý financoval Sarkozyho předvolební kampaň
zdroj: Profimedia.cz

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy znovu čelí obvinění, že předvolební kampaň finančně podpořil libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Údajně mu chtěl poskytnout nebo opravdu dal 50 milionů eur. Informaci zveřejnil levicový portál Mediapart s odkazem na dokument s podpisem libyjského ministra zahraničí. Aféra může být pro prezidenta Sarkozyho vážnou komplikací před druhým kolem prezidentských voleb.

Mediapart se opírá o dokument, který přežil ofenzívu povstalců a nebyl zničen ani Kaddáfího lidmi. Potvrzuje už dříve publikované informace o financování předvolební kampaně Kaddáfího režimem. Sarkozy už dříve označil tyto informace za bizarní a připomněl svůj podíl na svržení Kaddáfího. Libyjského vůdce však v roce 2007 přijal se všemi poctami a během jeho oficiální návštěvy Francie byla rovněž podepsána dohoda o spolupráci v oblasti jaderných technologií.

Sarkozy tvrdí, že jde o útok levice

Nový dokument navíc potvrzuje výpověď francouzského obchodníka se zbraněmi, který měl zprostředkovat finanční příspěvek pro Sarkozyho kampaň. Prezident viní levici z účelového útoku před volbami.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,410 26,490
USD 21,740 21,860
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma