K volbám přišlo do 11:00 asi 60 procent voličů

- Aktuality autor: red

Své budoucí poslance si přišlo do sobotních 11:00 vybrat podle informací z řady volebních komisí v průměru do 60 procent voličů. Při prvním volebním dni přitom hlasovala asi polovina voličů.

Zkušení členové volebních komisí v pátek uváděli, že účast je vyšší než při předchozích dvou vybírání poslanců. To, že lidé mají zájem o volby, hlásí někteří členové volebních komisí i v sobotu. Fronty jako v pátek se už před volebními místnostmi většinou ale netvoří. 

Před čtyřmi lety při sněmovních volbách účast přesáhla 64 procent z 8,3 milionu voličů. V roce 2002 přišlo rozhodnout o složení sněmovny 58 procent a v roce 1998 to bylo 74 procent voličů. Poslední možnost ovlivnit letošní volby mají lidé ještě ve 14:00. Pak se volební místnosti uzavřou. 

V některých okrscích ale už museli řešit drobnější problém, a to ztrátu státní vlajky. Z budovy jihlavské školy v ulici Legionářů zmizela během noci, okamžitě ji ale nahradili novou. Z volební místnosti v Tyršově ulici v Benešově se ztratila ještě v pátek před zavřením, řekla Lenka Petrášková z benešovské radnice. 

V hlavním městě účast v pátek na mnoha místech atakovala padesátiprocentní hranici, naproti tomu v sobotu chodí méně lidí. Ve většině městských částech přišlo mezi 50 až 60 procenty voliči. "Dneska už je to volnější," řekl Tomáš Smrček z úřadu Prahy 4. Souhlasí s nim i mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík, podle kterého byl největší nápor zrána. Ve většině volebních okrsků je účast podobná, výjimku hlásí z Pražského hradu, kde odvolilo 68 procent voličů. Na Barrandově odvolila i stoletá občanka, která dosud nevynechala žádné volby. Úředníci Prahy 5 se za ní domů vydali s přenosnou urnou. 

Padesát procent přesáhla dopoledne účast i ve středních Čechách. Komisaři v Kolíně a Mělníku hlásí 55 procent, v Berouně 54 procent, v Rakovníku a Příbrami 51 procent, v Benešově již dokonce odvolily rovné tři pětiny lidí. Zaostává trochu Kladno, kde zatím odevzdalo hlas 44 procenta voličů. 

Na tom, že je účast vyšší než při předchozích, se shodují i v Karlovarském kraji, dopoledne tam byla mezi 40 až 50 procenty. Některé menší obce ale udávají okolo 60 procent. 

Kolem 50 procent se pohybuje účast na jihu Čech. Podle předsedů okrskových komisí by lidé mohli přijít ještě po obědě. Výjimečnou účast mají tradičně v nejmenším volebním okrsku v Milčicích na Strakonicku, kde odvolili už tři čtvrtiny lidí. Účast by tam mohla být vysoká jako v předcházejících letech, tedy přes 83 procenta. 

Okolo 50 procent voličů přišlo k volbách i v Moravskoslezském kraji, odhadla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Podobně jsou na tom okrsky z Olomouce. Například ve volební místnosti v gymnáziu v části Hejčín hlasovalo dokonce přes 60 procent lidí. V Přerově odevzdalo hlas mezi 50 a 53 procenty lidí a v Prostějově v průměru 45 procent lidí. 

Na Vysočině hlásily volební komise účast mezi 40 až 60 procenty. "Dnes je větší převaha voličů mladší generace," řekl předseda komise v okrsku v Žižkově ulici v Jihlavě. Zhruba stejný počet lidí volilo dopoledne ve Zlínském kraji. V Uherském Hradišti to bylo 58 procent voličů, na Vsetínsku asi 40 procent. 

Padesát procent přesáhla účast i ve volební místnosti na Šrámkově statku v Pileticích u Hradce Králové. V Kosteleckých Horkách na Rychnovsku odvolilo do dopoledne dokonce 70 procent voličů. "Očekáváme, že se volební účast ještě zvýší, lidé mají o volby zájem," řekl člen volební komise. 

K volbám přicházejí lidé také do městského kina v Chrudimi, kde volilo zhruba 55 procent voličů. "Lidé stále přicházejí, ale zájem už není tak silný jako v pátek, kdy se dokonce tvořily fronty," řekla členka volební komise. Vyšší účast mají v Děčíně v Horním Oldřichově. Podle zapisovatelky Barbory Vechové sem dosud přišlo asi 55 procent voličů. 

Kolem 60 procent lidí přišlo k volbám v okrsku číslo devět v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Luděk Jirman ze zdejší komise řekl, že podobné účasti prý hlásí i další zdejší okrsky. 

Volby zatím neprovázely žádné bezpečnostní problémy. V pátek na několika místech v Ostravě volily desítky Romů, kteří údajně dostali za účast ve volbách přislíbeny peníze. 

Bezproblémové jsou i na litvínovském sídlišti Janov, které patří k lokalitám, kde vládne napětí mezi starousedlíky a lidmi ze sociálně vyloučených lokalit. Podle zapisovatelky jednoho z okrsků na tomto sídlišti se účast zatím pohybuje kolem 35 procent. 

Za necelé tři hodiny dnes odvolilo ve volbách do Poslanecké sněmovny 342 odsouzených v ostravské Věznici Heřmanice. "Ze 447 zájemců o volby nedovolila volební komise volit 26 odsouzeným, a to z důvodu neplatných osobní dokladů, dalších 79 si svou účast rozmyslelo," uvedl mluvčí věznice Vlastimil Nohejl. Aktuálně si trest ve věznici odpykává 817 odsouzených. Věznice dnes propustila na svobodu jednoho vězně. "Ten šel před volební komisi jako první a bez problémů odvolil," doplnil mluvčí.

Tagy: ČSSD ODS voliči

Zdroje: ČTK