Izraelské letectvo podniklo nálety na pásmo Gazy

- Aktuality autor: red

Izraelské letectvo podniklo v noci ze čtvrtka na pátek nejméně 13 náletů na pásmo Gazy. Nebyly nahlášeny žádné oběti na životech. Oznámil to server BBC.

 Cílem leteckého útoku byly údajné továrny na zbraně, podle palestinského hnutí Hamas a obyvatel pásma Gazy ale nálet poškodil také několik civilních objektů. Nebyly hlášeny žádné oběti na životech, podle záchranářů bylo lehce zraněno několik lidí, včetně tří dětí.

I když byl nálet svým rozsahem poměrně malý, jedná se o největší letecký útok od loňského ukončení rozsáhlé izraelské ofenzivy. Podle pozorovatelů jej místní obyvatelé očekávali a Izrael před ním předem varoval. Údajně se jedná o odvetu poté, co palestinští radikálové znásobili v posledních dnech raketové útoky.

Čtyři nálety zasáhly v okolí města Chán Júnis na jihu pásma Gazy, kde došlo minulý týden ke krvavým střetům mezi izraelskými jednotkami a palestinskými ozbrojenci, při nichž přišli o život dva izraelští vojáci. Další nálet zasáhl město Gaza, kde zapálil továrnu na výrobu sýrů. Podle svědků bylo dále poškozeno několik mechanických dílen, menších farem a objektů patřících militantnímu křídlu hnutí Hamas. Podle palestinských úřadů byly zasaženy také některé policejní stanice a výcviková zařízení.

Při náletu nebyl nikdo zabit; několik lidí bylo lehce zraněno. Odletující trosky zranily tři děti včetně jednoho kojence.

Napětí v oblasti vystupňovalo nedávné rozhodnutí izraelské vlády zahájit výstavbu nových bytů ve východní části Jeruzaléma, na kterou si Palestinci činí nárok. Tento krok vyvolal vlnu ostrých protestů a poškodil také vztahy mezi USA a Izraelem.

Tagy: Izrael Palestina bomby Gaza

Zdroje: ČTK