Hejtmanka Emmerová nepodepíše problémové dotace

- Aktuality autor: red

Hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová (ČSSD) zatím nepodepíše smlouvy žadatelů z problémové páté výzvy evropského programu ROP pro Plzeňský a Jihočeský kraj.

Řekl to vedoucí oddělení komunikace Plzeňského kraje René Zeithaml. 

Způsobem přidělování evropských dotací v páté výzvě se zabývá policie. Ministerstvo financí ale ve středu schválilo seznam projektů z páté a šesté výzvy operačního programu Jihozápad, u nichž je možné i přes policejní vyšetřování začít čerpat dotace. 

"K podpisům zatím nemůže dojít. O dalším postupu rozhodne výbor regionální rady, který se sejde mimořádnou formou videokonference hned po velikonočních svátcích v úterý 6. dubna. Je nezbytné záležitost projednat v co nejkratším termínu, proto volíme tento pružný systém, který se nám už dříve osvědčil," řekla Emmerová. 

Úřad regionální rady obdržel ve středu 31. března dopis ministra financí Eduarda Janoty a další dokumenty týkajících se prověřování 5. a 6. výzvy ministerstvem. Po jejich důkladné analýze a zvážení všech variant se hejtmanka rozhodla smlouvy s úspěšnými žadateli z 5. výzvy zatím nepodepisovat, dodal Zeithaml. 

Způsobem přidělování evropských dotací v 5. výzvě se zabývá policie. Kvůli vyšetřování byl odložen i podpis smluv ze šesté výzvy, která byla hodnocena stejným způsobem. 

Ministerstvo financí schválilo ve středu seznam projektů, u nichž je možné i přes policejní vyšetřování začít čerpat dotace. Výbor regionální rady Jihozápad už díky tomu může smlouvy podepsat a žadatelé mají nárok na vyplacení peněz. 

Podle ministerstva jsou metody hodnocení projektů od 5. výzvy v rozporu s operačním manuálem, hodnocení není dostatečně transparentní a není vyloučeno ovlivňování pořadí projektů, sdělil ve středu mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Doporučilo proto radě zajistit nezávislé přehodnocení všech projektů z obou výzev. Ministerstvo bude podle Jakoba akceptovat, pokud rada přehodnotí jen ty projekty, které byly nestandardně hodnoceny. Takových by mohla být asi třetina. 

Ministerstvo financí neshledalo podle náměstka jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) problémy u téměř 120 projektů ze 177. "Je to pouze návrh ministerstva financí, který předkládá výboru rady regionu soudržnosti, a myslím si, že bude shoda, že tohle jsou projekty bezproblémové a dají se v 5. výzvě realizovat," uvedl.

Ministerstvo zkoumalo hodnocení 5., 6., 7. a 10. výzvy. Poslední dvě nejsou z jeho pohledu nijak rozporovány a netýká se jich ani policejní vyšetřování, poznamenal Kuba. Ministerstvo zkoumalo, zda při hodnocení nedocházelo k bodovému posunu při objektivizaci mezi plzeňskou a jihočeskou stranou, vysvětlil. 

Kvůli rozdělování dotací v rámci 5. výzvy ROP Jihozápad je stíhán ředitel Úřadu regionální rady Jiří Trnka a vedoucí odboru implementace programu Martin Půlpytel. Trnka je ve vazbě, Půlpytel je stíhán na svobodě. Protikorupční policie stíhá také pracovnici Regionálního technického muzea v Plzni. Podezřívá ji, že při přípravě podkladů k žádosti o dotace padělala rozhodnutí ministerstva kultury.

Tagy: dotace EU Plzeň emmerová

Zdroje: ČTK