EU: Putin by měl odstranit nedostatky při volbách

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Evropská unie dnes vyzvala vítěze nedělních prezidentských voleb v Rusku Vladimira Putina, aby odstranil nedostatky, které jeho zvolení provázely. Mluvčí unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové připomněla, že pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě došli k závěru, že ruské volby měly vady.

"Zcela toto hodnocení sdílíme a vybízíme Rusko k tomu, aby se těmito nedostatky zabývalo," informovala mluvčí Ashtonové.

Pozorovatelské mise OBSE dnes uvedla, že prezidentské volby v Rusku neměly s opravdovou politickou soutěží nic společného, protože kvůli zneužívání vládních zdrojů bylo předem jasné, kdo vyhraje. Zástupci OBSE konstatovali, že ruská státní média před hlasováním informovala hlavně o Putinovi. Ten se do Kremlu v květnu vrátí po čtyřech letech ve funkci premiéra. Ve volbách ho podle ústřední volební komise podpořilo více než 63 procent hlasujících.

Předseda EU zatím Putinovi nepogratuloval

Předseda Evropské komise José Barroso zatím Putinovi k jeho očekávanému úspěchu negratuloval. Podle své mluvčí to udělá takovým způsobem, o jakém sám rozhodne, a v době, kterou si také sám zvolí.

Paříž "bere na vědomí jasné vítězství Vladimira Putina," uvedlo dnes francouzské ministerstvo zahraničí s tím, že "studuje předběžnou zprávu OBSE" o průběhu voleb. 
Německá kancléřka Angela Merkelová podle svého mluvčího Steffena Seiberta "sází na pokračování strategického partnerství s Ruskem". Zároveň ale Putina vyzvala k dalším reformám a "politicko-společenské modernizaci" země. Seibert ale také kritizoval průběh hlasování. "Podmínky, v jakých se volby konaly nebo volební kampaň neodpovídaly v mnoha ohledech tomu, co známe v jiných částech Evropy," řekl mluvčí šéfky německé vlády. "To je politováníhodné," dodal.

Tagy: Rusko EU Vladimir Putin

Zdroje: ČTK