Dva lidé se zranili při výbuchu plynu

- Aktuality autor: red

Dva lidé se dnes dopoledne zranili při výbuchu v Karviné-Ráji. Zemní plyn vybuchl v jednom z bytů domu ve Školské ulici. Poškodil další dva sousední byty, které rovněž nejsou obyvatelné. Policie evakuovala 14 lidí z okolních bytů v daném vchodu.

Výbuch způsobil škodu za zhruba čtyři miliony korun, řekli zástupci policie, hasičů i záchranářů.
Výbuch nastal před 11:00 v ještě neobydleném bytě v posledním patře třípodlažního domu. "Vyrazil nejen skleněné výplně oken v bytě, ale místy i celá plastová okna z rámů tak, že odletěla až 15 metrů daleko," řekl velitel směny městské policie v Karviné Jaroslav Novotný.

Jednoho muže s vážnějšími popáleninami odvezli záchranáři na popáleninové centrum do ostravské fakultní nemocnice. Mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková potvrdila, že se jednalo o nájemce bytu, ve kterém plyn vybuchl. Lehce zraněnou ženu ošetřili na místě. "Původně jsme měli hlášeny čtyři zraněné, nakonec byli jen dva," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Narušená statika domu

Policie evakuovala lidi z okolních bytů v daném vchodu, hlavním důvodem byla hrozba narušené statiky domu. Všechny tři byty v nejvyšším podlaží jsou podle statika neobyvatelné. Do zbývajích šesti bytů v nižších patrech se odpoledne mohli vrátit jejich obyvatelé. Náhradní bydlení v jednom z karvinských hotelů využili čtyři lidé, kteří žili přímo v sousedství bytu, kde vybuchlo.

V domě, který patří společenství vlastníků, zatím nelze zprovoznit plyn, lidé proto dostanou elektrické vařiče. Elektřina, voda i topení v bytech fungují, řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Podle ní se zraněný muž do bytu právě stěhoval. "Když vešel dovnitř se stěhováky, rozsvítil a došlo k výbuchu," popsala mluvčí.

Policii a hasičům se ještě nepodařilo stanovit přesnou příčinu exploze. "Z prvního ohledání není vůbec jasné, jak k tomu došlo. Zřejmě budeme muset přizvat znalce," dodala mluvčí. Zřejmé ale je, že s v bytě nenašel žádný předmět donesený zvenčí, který by mohl výbuch způsobit.

Tagy: zranění výbuch Karviná

Zdroje: ČTK