Drážďany: Tisícihlavý dav protestoval proti pochodu neonacistů

- Aktuality autor: red

Několik tisíc obyvatel Drážďan a odpůrců neonacismu si v sobotu v saské metropoli připomnělo 65. výročí bombardování saského města spojeneckými letouny.

Odpoledne vytvořili v centru města lidský řetěz, kterým symbolicky postavili hráz proti pravicovým extremistům.

Ti si každý rok v tento den přijíždějí do "Florencie na Labi" připomínat nálet z konce druhé světové války, při kterém zahynulo asi 25 tisíc lidí. Pravicoví radikálové označují zničení města za bombový holokaust německého národa. Demonstrace se zatím obešly bez větších incidentů. 

Odpůrci neonacistů, kterých je asi 10 tisíc, se už od ranních hodin shlukovali v ulicích drážďanského Nového Města, aby zabránili plánovanému pochodu několika tisíc pravičáků z nedalekého nádraží. Původní odhady hovořily o 6000 až 8000 neonacistech, německá policie jejich skutečný počet ale odhadla jen na 1000 až 1500.

Pořádkové síly od brzkých hodin obsadily všechny přístupové komunikace do potenciálního centra nepokojů, stejně jako nádraží v drážďanském Novém městě, kam se pravicoví radikálové soustředili. Železniční trať k němu zablokovali protineonacističtí aktivisté. 

Na pořádek v ulicích dohlíží asi 8000 policistů, což je o 2000 více než při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Drážďanech. Zatím jsou hlášeny pouze drobnější incidenty mezi strážci pořádku a stoupenci extrémní pravice i levice, kteří se snaží dostat k sobě. Nikdo podle DPA nebyl zraněn či zatčen. V obou táborech by měli být zastoupeni i radikálové z Česka, kteří pravidelně přijíždějí podpořit akce svých německých kolegů. 

Vedle nich do města dorazila také dvacítka členů iniciativy V Ústí neonacisty nechceme. "Přišli jsme podpořit naše kolegy v Německu, kteří tenkrát přijeli podpořit nás," vysvětlil Gustav Krov z ústeckého muzea, který připomněl loňskou protineonacistickou demonstraci v severočeské metropoli. 

Úderem 14:15 se spojili s tisíci dalšími sympatizanty do živého řetězu, který se jako had táhl drážďanským Starým Městem. Většina z jeho "článků" měla v klopě bílou růži jako připomínku studentské protinacistické organizace z dob druhé světové války. Na své bundě ji měl i český ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb, který se přijel do Drážďan také zapojit do řetězu. 

Tato myšlenka, jak vyjádřit občanský protest proti zrůdným idejím nacismu, ho prý nadchla. "Chtěli bychom to přenést k nám," řekl s tím, že si takový řetěz dovede představit například okolo synagog při pochodech českých neonacistů.

Ne všichni ale v Drážďanech lidský řetěz proti extrémní pravici podporovali. Zhruba dvě tisícovky převážně mladých a levicově orientovaných Němců obsadily Albertovo náměstí nedaleko nádraží v Novém Městě a na nepovolené demonstraci kritizovali, že se radnicí podporovaný živý řetěz vytváří kilometry daleko od místa, kde se pravičáci shromažďují. Zatarasením náměstí proto sami chtěli tradičnímu pochodu zabránit. 

"Mně to připadá, že policisté v Drážďanech spíš zametají chodníček pro nacisty, aby se dostali tam, kam chtějí, a abychom my jim uvolnili cestu," stěžovala si na přístup úřadů Martina Krausová, Češka dlouhodobě žijící v saské metropoli. Zatímco pochod neonacistům povolil navzdory nesouhlasu drážďanské radnice vrchní správní soud v Budyšíně, protestní akci odpůrců pravicového extremismu úřady zakázaly. 

Aby zabránila příjezdu radikálů z okolních zemí, zpřísnila dnes saská policie ve spolupráci s polskými a českými kolegy kontroly u hranic. "Od rána policisté zkontrolovali desítky lidí, k žádnému narušení pořádku ale zatím nedošlo," řekla před polednem o situaci v českém pohraničí ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. 

Pochod neonacistů organizuje východoněmecká mládežnická organizace JLO (Junge Landsmannschaft Ostdeutschland), kterou úřady považují za pravicově extremistickou a kterou podporuje nejsilnější krajně pravicová německá strana, Národnědemokratická strana Německa (NPD).

Zdroje: ČTK