Divadlo na jednání tripartity: Odboráři naštvaně odešli

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Odbory opustily dnešní mimořádné zasedání tripartity, která jednala o vládních úsporných opatřeních. Odešly po dvou hodinách. Předáci to zdůvodnili nepřipraveností kabinetu na jednání.

Premiér Petr Nečas (ODS) novinářům řekl, že odbory sehrály dvouhodinové divadlo. Podle předsedy vlády přišly se záměrem jednání zrušit. Ocenil konstruktivní přístup zaměstnavatelů. Ti označili postup odborářů za nemoudrý.

"Já jsem na rozdíl od odborů nikdy od jednacího stolu neodešel. Porucha je na jejich straně přijímače, nikoliv na mém," uvedl premiér. Řekl, že je připraven dál jednat. Podle Nečase je postup odborářů součástí "širšího záměru", který má vyvrcholit dubnovou demonstrací. Tu odbory svolaly na 21. dubna na Václavské náměstí, chtějí se k ní spojit s dalšími nespokojenými iniciativami.

Premiér míní, že odbory šly na dnešní jednání už s tím, že z něj odejdou. "Když to řeknu velmi zjednodušeně - pokud vláda neodvolá úplně všechno, co za poslední rok a půl udělala, tak odcházejí (odboráři). Když to řeknu úplně jaksi polopatě - tak, jak to bylo, tak v podstatě z jejich strany to bylo dvouhodinové divadélko, které vedlo k tomuto zbytečnému vystupňování," řekl premiér.

Odboráři prý na jednání dělali "křoví"

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil novinářům dnes řekl, že odboráři odešli proto, že "se dvouhodinovou debatou nic neřešilo". "Jestli někdo hraje divadélko, tak je to vláda. Už rok a půl přicházíme s návrhy, žádný nebyl přijat," uvedl Zavadil. Podle něj tak odboráři na jednání "dělají jen křoví", a to odmítají. Stejně se vyjádřil i předseda druhé odborové centrály - Asociace samostatných odborů - Bohumír Dufek. 
Podle zástupců zaměstnavatelů byla debata na tripartitě naopak "poměrně konstruktivní". "Odchod odborů považujeme za nemoudré rozhodnutí," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Vláda chce udržet plánované rozpočtové schodky i přes nepříznivý vývoj ekonomiky, a proto navrhuje škrty. Už ve středu schválila škrty pro letošní rok. Zmrazit chce výdaje ve výši 23,6 miliardy korun. Deficit by se tak měl udržet na hladině 105 miliard a neměl by překročit 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Klesat by měl i v příštích letech. Kabinet plánuje například zvýšení daně z přidané hodnoty či zpomalení růstu penzí.

Odbory nesouhlasí s vládními záměry

Podle zaměstnavatelů je nutné nejen škrtat, ale vláda by měla přijít i s návrhy na podporu ekonomického růstu. Nesouhlasí s kroky, které by zvyšovaly náklady práce a ceny energií. Odbory vládní záměry odmítají. Podle nich není nutné v nepříznivé ekonomické situaci tak výrazně škrtat a utahovat opasky, schodek by mohl být 120 miliard.

Odboráři si už dřív stěžovali na to, že s nimi kabinet na tripartitě projednává věci, které předtím schválil. Poukazovali na to, že jako podklady nyní dostali materiály s původními návrhy ministerstva financí, které ale už neplatí. To vadí i zástupcům zaměstnavatelů. Jsou ale připraveni dál jednat, žádají o další mimořádné zasedání tripartity, kde by se jednalo o prorůstových krocích a čerpání evropských peněz.

Tagy: Praha odbory tripartita

Zdroje: ČTK