Dnes je neděle 7. března 2021., Svátek má Tomáš
Počasí dnes -6°C Polojasno

Dienstbier (ČSSD): Klaus je kulturní barbar

Dienstbier (ČSSD): Klaus je kulturní barbar
Jiří Dienstbier | zdroj: Mediafax

Jiří Dienstbier se ostře vymezil proti prezidentovi Václavu Klausovi, který včera vetoval zákon o podpoře kinematografie.

Filmové odvětví je dle Klausových slov standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem, tudíž by nemělo být financováno z veřejných zdrojů. Podle Dienstbiera, kandidáta na prezidenta České republiky, je však státní podpora pro český film a kulturu obecně životně důležitá.

Václav Klaus je duší i myšlením ekonom, a proto nedokáže pravděpodobně zcela porozumět významu, který kultura má a proč je třeba do ní investovat. Filmový průmysl je podle něj údajně standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem, tudíž by neměl být financován z veřejných zdrojů. Klaus tím podává jen další důkaz svého primitivního ekonomistního myšlení, pro které je každá společenská oblast posuzována jako pouhý byznys. Ovšem umění, stejně jako zdraví či vzdělání národa jsou kulturní statky, což je mnohem více než běžný obchodní artikl a zaslouží si proto podporu státu a z veřejných zdrojů. Dokonce i absolutističtí monarchové chápali, že podpora umění je pro fungování společnosti nezbytná, Klausovo veto nás tedy posouvá kamsi do tmářského středověku, což ale vzhledem k popírání evoluce z úst Klausových nejbližších spolupracovníků, není tak překvapivé,“ říká Jiří Dienstbier.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,270 26,370
USD 22,070 22,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma