Desítka lidí v centru Prahy protestovala proti smlouvě ACTA

- Aktuality autor: Michal Polák

Na pražském Václavském náměstí se dnes před polednem uskutečnila malá demonstrace lidí, kteří nesouhlasí s mezinárodní protipirátskou smlouvou ACTA. Zúčastnila se jí asi desítka lidí s maskami na tvářích a s vlajkou, dalších asi dvacet lidí přihlíželo. Skupina se pak po celé dopoledne pohybovala po centru města. Podle České televize (ČT) se podobný protest konal i v Ostravě.

"Cílem akce je protest proti smlouvě, která znamená cenzuru internetu," řekl mladý muž s maskou na tváři, který nechtěl uvést své jméno. Dodal, že na čtvrtek je naplánován happening a další demonstrace budou následovat. Česká televize již od pátečního večera informovala, že série těchto protestů se bude dnes konat ve většině krajských měst. V Ostravě se na Masarykově náměstí shromáždilo asi padesát demonstrantů s maskami a pirátskými vlajkami.

Skupina Česko a Slovensko proti ACTA pak na sociální síť facebook dodala také fotografie protestujících skupinek v Brně, Plzni či Frýdku-Místku. I zde si lidé přinesli pirátské vlajky a vybavili se maskami Guye Fawkese z komiksu a filmu V jako Vendeta. Skupina inzeruje protesty také na neděli či na čtvrtek. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil televizi řekl, že stát nyní nebude přijímat žádná přísnější opatření. "Přesto se touto událostí vážně zabýváme," uvedl v ČT Navrátil.

Internetová komunita nesouhlasí

Mezinárodní protipirátská smlouva ACTA má bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, falšované léky, napodobeniny značkových oděvů či jiné formy podloudné výroby. Podle hackerského hnutí Anonymous se snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu. Smlouvu již přijaly například Spojené státy, Japonsko a Austrálie, nyní přinesla spory i do Evropské unie. Nepokoje už její podpis vyvolal třeba v Polsku, kde demonstrovaly tisíce lidí. Hlavní zpravodaj Evropského parlamentu Kader Arif na protest proti přijetí smlouvy rezignoval.

Nesouhlas s dohodou ACTA, kterou ČR podepsala v Tokiu, vyjadřuje internetová komunita, jejíž nejradikálnější příslušníci ve čtvrtek na několik hodin vyřadili z provozu internetové stránky české vlády a Ochranného svazu autorského (OSA).

Hackerské sdružení Anonymous v minulých dnech vyzvalo k útoku proti internetová sociální síti Facebook, který se měl uskutečnit dnes po šesté hodině ranní SEČ. Nic se však nestalo a Facebook zůstal funkční. V pátek však sdružení Anonymous na protest proti zákonu zaútočilo na tři mexické vládní servery.

Tagy: acta hackeři nesouhlas

Zdroje: ČTK