ČSSD žádá Klause, aby vetoval církevní restituce

- Aktuality autor: Michal Polák

Opoziční ČSSD vyzvala prezidenta Václava Klause, aby vetoval církevní restituce. Sociální demokraté chystají ústavní stížnost i předlohu, která by zrušila osvobození od daně při prvním prodeji navráceného majetku. Zákonem chtějí zakotvit i předkupní právo obcí, krajů a státu, řekli dnes novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf její sněmovní frakce Jeroným Tejc. 

Předlohu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi potvrdila Sněmovna po senátním vetu těsnou většinou minulý týden. Předloha by měla podle Sobotky projít ještě jedním hlasováním, aby si všichni mohli uvědomit důsledky svého rozhodnutí. "Jde o velmi sporný dar církvím," řekl. 

Sobotka také poznamenal, že se jednání a rozhodování o restitucích uskutečnilo v noci mezi výročím Velké říjnové socialistické revoluce a výročím bitvy na Bílé Hoře. "Hlasování připomnělo oba historické milníky," uvedl. 

ČSSD podá ústavní stížnost

Podání ústavní stížností ČSSD ohlásila už minulý týden. Podle Tejce na ní "usilovně pracuje". Chce ji podat koncem tohoto nebo začátkem příštího roku potom, co zákon vyjde ve sbírce. Sociální demokraté chtějí napadnout proceduru schvalování předlohy, údajnou nerovnost restituentů a také to, že náhrady mají získat i církve registrované po únoru 1948. ČSSD bude žádat soud o přednostní projednání stížnosti. 

Sociální demokraté navíc předloží novelu, která zruší osvobození od daně z prvního prodeje restituovaného majetku. Budou chtít, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už na prosincové schůzi. Předlohu o osvobození od daně z příjmu slíbila i koalice. Dohodl se na tom premiér Petr Nečas (ODS) s poslancem Michalem Doktorem (Jihočeši 2012, dříve ODS), jenž díky tomu restituce podpořil. ČSSD chce navíc předkupní právo pro obce, kraje a stát. 

75 miliard korun

Církve by od státu měly podle zákona dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Musely by ale prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990. 

Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Tagy: opozice restituce

Zdroje: ČTK