ČSSD vyhrála volby, cesta do vlády je ale trnitá

- Aktuality autor: red

Jiří Paroubek v sobotu dovedl svoji stranu k třetímu vítězství ve sněmovních volbách v novodobé historii, byť s nejmenším volebním ziskem v dějinách ČR.

Když před čtyřmi lety ČSSD těsně prohrála s ODS volby do sněmovny, její předseda Jiří Paroubek nejprve odmítl uznat volební porážku a v emotivní projevu hovořil o "modré totalitě". Volební zisk byl tehdy ovšem pro ČSSD lepší. V těchto volbách ubraly zavedeným parlamentním stranám hlasy nově vzniklé menší strany.

Nyní je otázkou, zda ČSSD dokáže sestavit vládu - před volbami se lídři většiny hlavních stran ke spolupráci se současnou ČSSD stavěli odmítavě. 

Volby před čtyřmi lety skončily pro sociální demokracii porážkou a strana si po osmi letech ve vládě musela zvykat na opoziční lavice. Vzhledem k hluboké krizi, v níž se ČSSD nacházela ještě rok před volbami, byl ale konečný zisk 74 mandátů úspěchem. Patový výsledek voleb a vleklé jednání o nové vládě nakonec "vyřešili" dva poslanci zvolení za ČSSD a umožnili v lednu 2007 vznik koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených v čele s Mirek Topolánkem (ODS). 

V dalším období vedla sociální demokracie prakticky permanentní volební kampaň a politický i osobní konflikt lídrů ČSSD a ODS ovládl dění v české politice. Čtyřikrát se ČSSD ve sněmovně pokusila Topolánkovu kabinetu vyslovit nedůvěru, ale neúspěšně. Vyšlo jí to až na pátý pokus loni v březnu, kdy se k levicové opozici přidali i dva poslanci zvolení za ODS a dvě poslankyně zvolené za Stranu zelených. 

Ještě předtím v říjnu 2008 dosáhla ČSSD překvapivě jednoznačného volebního vítězství v krajských a senátních volbách, které sociální demokraté pojali jako pojali jako referendum o Topolánkově vládě. Výsledkem bylo vítězství, o němž Paroubek hovořil jako o "grandiózním, zářivém a nejvelkolepějším ze všech našich vítězství" - ČSSD ovládla všech 13 krajů (kromě Prahy) a v Senátu získala 23 mandátů. Při sestavování krajských vlád se ČSSD spojila s komunisty i s ODS. 

Poté, co ČSSD loni odstranila Topolánkovu vládu v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii, dohodly se obě nejsilnější strany na sestavení úřednické vlády Jana Fischera. ČSSD do ní nominovala polovinu ministrů. V červnu pak ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu (EP) skončila druhá za ODS, když získala sedm mandátů z celkových 22. 

Součástí dohody o úřednické vládě byly i předčasné sněmovní volby letos v říjnu, které však nejprve zrušil Ústavní soud a druhý pokus o jejich vypsání nepodpořila právě ČSSD. 

V té době se sociální demokraté již opět vraceli do role favorita sněmovních voleb po dočasném odlivu sympatií, který byl následkem svržení vlády. Preference jim neubrala ani výměna v čele ODS, kdy odchodem Topolánka zmizel nejviditelnější terč pro předvolební kampaň ČSSD. 

V čele ČSSD je již čtyři roky Jiří Paroubek a jeho pozice je zatím prakticky neotřesitelná, i když se čas od času objevují spekulace naznačující opak. Momentálně se například mluví o ambicích silné trojky jihomoravských politiků - místopředsedů strany Bohuslava Sobotky a Romana Onderky (ten je navíc brněnským primátorem) a jihomoravského hejtmana Michala Haška. Žádný protikandidát se ale zatím ve straně nenašel a tak Paroubek již dvakrát bez problémů svoje křeslo obhájil, i když jeho zisk nebyl úplně přesvědčivý (60 procent hlasů v roce 2007, respektive 74 procent v roce 2009). 

Sociální demokracie byla založena roku 1878, v únoru 1948 ve straně zvítězili zastánci spolupráce s komunistickou stranou a sociální demokracii zlikvidovali. Část členů emigrovala a v Londýně založila exilovou stranu. Po pádu komunistického režimu v listopadu 1989 strana obnovila svoji činnost. Letos v březnu měla ČSSD 24.000 členů, což je nejvíce v novodobé historii strany.

Tagy: ČSSD výhra paroubek

Zdroje: ČTK