ČSSD: Hlasování o nedůvěře vládě bude do dvou týdnů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

ČSSD chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě už při nadcházející schůzi sněmovny. Poslanci nejsilnější opoziční strany podle svého předsedy Jeronýma Tejce žádost předloží v úterý po zasedání klubu. Hlasování by se pak mělo uskutečnit podle zákona o jednacím řádu sněmovny počátkem přespříštího týdne

"Očekávám, že by v souladu s tímto zákonem mělo být hlasování o nedůvěře vládě v úterý, případně, protáhne-li se, ve středu (přespříštího týdne)," řekl dnes Tejc během jednání širšího vedení ČSSD v Praze. Připomněl, že sněmovna by o hlasování měla jednat pět dnů po obdržení žádosti.

Předseda strany Bohuslav Sobotka chce v rámci jednání vyzvat premiéra Petra Nečase (ODS), aby se jednoznačně vyjádřil k setrvání Věcí veřejných ve vládě. Nejmenší vládní strana by podle šéfa nejsilnějšího opozičního seskupení měla kabinet opustit.

ČSSD o novém pokusu o svržení vlády, což si stanovila jako jednu ze svých priorit, veřejně mluví od konce února. Chtěla by vyvolat předčasné sněmovní volby, aby se uskutečnily spolu s podzimními senátními a krajskými, potvrdil Sobotka.

"Chceme dát možnost koaličním poslancům zamyslet se nad tím, zda chtějí nadále podporovat mafiánské praktiky Věcí veřejných, zda chtějí nadále ohrožovat důchodce a rodiny s dětmi," podotkl Tejc. Poukázal na výpovědi před soudem s předsedou poslanců VV Vítem Bártou, který je obžalován z uplácení někdejších stranických kolegů.

Hlavním cílem je hlasování vyvolat

Pro dosažení svého cíle ČSSD nemá spolu s komunisty dost hlasů. Tejc ale neočekává, že by sociální demokraté vyjednávali další podporu mezi koaličními poslanci. "Myslím, že pozice jednotlivých stran jsou jasné," uvedl Tejc. Hlavním cílem je podle něj hlasování vyvolat. Podle Tejce se sociální demokraté nebudou snažit ani o obstrukce.

Důvodem pro svržení vlády je podle Sobotky to, že "země se začala pohybovat v kruhu", že vládní reformy nepřinášejí pozitivní výsledky, nepřispěly k modernizaci ekonomiky a další škrty přinesou další problémy.

Původně chtěli sociální demokraté dát šanci poslancům VV, aby se postavili za svůj volební program. VV jsou ale nyní podle průzkumů bez šancí na udržení ve sněmovně. Jejich místopředsedkyně a vicepremiérka Karolína Peake už odmítla, že by VV pomohly sociální demokracii vládu potopit.

Sociální demokraté vyvolali v tomto volebním období hlasování o nedůvěře vládě dvakrát. Předloni v prosinci ani loni v dubnu neuspěli, vládní koalice ODS, TOP 09 a VV svou sněmovní většinou kabinet podržela.

Tagy: ČSSD hlasování nedůvěra

Zdroje: ČTK