ČSSD dělá všechno proto, aby zdržela restituce

- Aktuality autor: red

Vláda nemá podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jistou většinu ve sněmovně pro hlasování o majetkovém narovnání státu s církvemi. ČSSD proto vládě navrhuje současnou předlohu zamítnout a zahájit nové kolo jednání všech parlamentních stran s církvemi. Sobotka to řekl na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě.

Vládní návrh prošel sněmovnou, Senát ho ale většinou opozičních senátorů zamítl a sněmovně vrátil. Nyní vládní koalice bude potřebovat pro přehlasování senátního veta ve sněmovně 101 hlasů. Zákon bude projednávat v září.

Na nové jednání stran s církvemi se sociální demokraté chystají s návrhem veřejnoprávního fondu, ve kterém by se soustředil majetek, který byl církvím prokazatelně odebrán po komunistickém převratu v únoru 1948. Z něj by se měly aktivity církví financovat.

ČSSD není schopná přijít se smysluplným návrhem posledních 20 let

Dalším návrhem ČSSD je zavedení daňových asignací či církevní daně jako náhrady za vládou navrhovanou finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun za majetek, který z různých příčin církvím nelze vydat. Cílem daňových asignací by mohly být kromě církví také jiné transparentně spravované neziskové instituce občanské společnosti.

Lidé by se tak měli možnost sami rozhodnout, zda určitou část svých daní poskytnou na financování církevních aktivit. "Jsme přesvědčení o tom, že na rozdíl od paušální a nepřiměřené finanční kompenzace, kterou navrhuje Nečasova vláda, mají mnohem demokratičtější daňové asignace šanci na většinovou podporu mezi českou veřejností," uvedl Sobotka.

Nový zákon by měl být podle stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka také "tečkou" za všemi dosavadními restitucemi. Je podle něj třeba zastavit další zpochybňování vlastnických práv, která rozvracejí soukromé vlastnické vztahy, dodal.

Zdroje: ČTK