Clintonová: Írán dostane cestovní mapu kvůli jadernému programu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Šestice velmocí jednající s Íránem o jeho jaderném programu předloží Teheránu "velmi přesnou cestovní mapu", aby ustoupil od svého kontroverzního programu. Uvedla to dnes podle agentury AFP americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, podle které skupina 5+1 (Británie, Čína, Francie, Rusko, USA a Německo) připravila kompromisní stanovisko v této věci.

Postoj "dává Íránu, pokud má zájem o diplomatické řešení, velmi přesnou, ověřitelnou cestovní mapu," řekla šéfka americké diplomacie pracovní skupině ve Washingtonu.

Íránský jaderný program je předmětem dlouholetého sporu Teheránu se západními státy. Írán stoprocentně neprokázal, že pracuje jen na výzkumných a energetických projektech, jak tvrdí. Západ si myslí, že jeho cílem je vyrobit nukleární zbraně. Clintonová vyjádřila silné přesvědčení, že Teherán se dostane pod enormní tlak Ruska a Číny, aby na příští jednání do Moskvy dorazil připravený odpovědět.

Nedostatek vůle

Další kolo jednání se v ruské metropoli uskuteční 18. a 19. června. Světové velmoci od Íránu očekávají, že na něm přistoupí na plán kroků směřujících k tomu, aby obohacoval uran na 20 procent. Takto obohacený uran je dostačující pro energetické a výzkumné účely, jimiž se Írán zaštiťuje.

Teherán dnes potvrdil, že šéf jeho vyjednávačů se dohodl s šéfkou diplomacie EU Catherine Ashtonovou na obsahu dalšího kola jednání mocností s Teheránem. Obě strany se dosud navzájem obviňovaly z nedostatku vůle vyjednávat.

Tagy: Írán clintonova

Zdroje: ČTK