ČEZ hledá partnera pro dostavbu Temelína
9. 5. 2012 – 17:06 | Zpravodajství | Michal Polák
Energetická společnost ČEZ vypíše výběrové řízení na strategické partnera pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Partnerství by bylo uzavřeno až po podpisu kontraktu s vybraným dodavatelem dostavby Temelína, což se předpokládá v roce 2013. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
"ČEZ je připraven financovat projekt z vlastních zdrojů a dostupné dluhové kapacity, nabízí se však i mnoho dalších zajímavých investičních příležitostí, na které by Skupina ČEZ mohla v případě vstupu partnera do projektu dosáhnout," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Další motivací je podle něj i případné rozložení rizika výstavby a návratnosti projektu na více subjektů. Strategické partnerství může ČEZ přinést i nové know-how spojené s výstavbou jaderných elektráren, dodal Beneš.
O zakázku na dostavbu, jejíž hodnota se odhaduje na zhruba 200 až 300 miliard korun, se uchází francouzská Areva, americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200 složené ze společností ŠKODA JS, Atomstrojexport a Gidropress. O vítězi tendru má být rozhodnuto v roce 2013. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.
Dostavba pokračuje podle plánu
Podle Kříže příprava dostavby Temelína pokračuje dle plánu. V současné době je v plném proudu zadávací řízení na veřejnou zakázku na výběr dodavatele dostavby Temelína podle zákona o veřejných zakázkách. "Právě výstup ze zadávacího řízení na výběr dodavatele bude jedním ze základních parametrů pro rozhodování o formě případného strategického partnerství," uvedl Kříž. Proto i proces výběru strategického partnera by měl být ukončen až poté, co bude znám vítěz veřejné zakázky na dostavbu Temelína.
Z předběžných tržních analýz vyplývá možnost oslovení více než desítky energetických společností, převážně z Evropy, které již projevily či by mohly mít o jednání o takovém partnerství zájem, doplnil mluvčí. Zároveň připomněl, že u řady evropských jaderných projektů podobná partnerství již fungovala.
Zástupci společnosti ČEZ možnost vstupu strategického partnera do dostavby Temelína naznačovali již v minulosti. Projevili také obavy ohledně finanční návratnosti dokončené elektrárny. Beneš uvedl, že by chtěl, aby u Temelína byly zajištěny pevné prodejní ceny elektřiny. V případě nízkých tržních cen elektřiny by stát firmě doplácel rozdíl mezi pevnou cenou. Naopak v případě vyšších cen by ČEZ doplácel státu. Podobným způsobem to funguje například v Británii.