Česko stále přikrývá smogová poklička

- Aktuality autor: Michal Polák

Řadu českých měst stále přikrývá smogová poklička. Koncentrace škodlivin ve vzduchu i nadále překračují povolené hodnoty, poprvé od začátku týdne se však zlepšila situace v Moravskoslezském kraji, který špatné ovzduší sužuje nejvíce. Meteorologové tam dnes mohli odvolat signál regulace, kvůli němuž musela řada podniků omezit výrobu.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) trápil odpoledne smog i další moravské kraje.

V Moravskoslezském kraji dnes smog ustoupil a hodnoty znečištění se snížily natolik, že meteorologové mohli odvolat signál regulace pro Třinecko, Ostravsko i Karvinsko. Situace se změnila v noci na dnešek a během dne se hodnoty škodlivin v ovzduší postupně snižovaly. Kolem 13:00 se v kraji koncentrace polétavého prachu pohybovaly v rozmezí od 56 mikrogramů na metr krychlový v Havířově po 94 mikrogramů v Opavě.

Ještě začátkem týdne přitom hodnoty na mnoha místech až čtyřnásobně překračovaly povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový, minulý víkend to bylo až šestinásobně. V kraji stále platí signál upozornění na smog.

Byl vyhlášen také v Olomouckém i Jihomoravském kraji. Kvalita ovzduší v Olomouckém kraji se během dneška zhoršila v Přerově, naopak podle aktuálních údajů meteorologů se o něco lépe dýchá lidem v Prostějově. Na jihu Moravy hlásily odpoledne nejvyšší koncentrace prachu Brno a Znojmo. V Brně se situace přes den zhoršila, střed města zůstává zahalen bílou mlhou.

Zhoršení ve Zlínském kraji

Výrazně se od rána zhoršilo ovzduší ve Zlínském kraji, meteorologové označují za špatnou situaci v Uherském Hradišti i ve Zlíně. V Uherském Hradišti se odpoledne denní koncentrace škodlivin vyšplhaly na 130,6 mikrogramu a ve Zlíně na 127 mikrogramů na metr krychlový.

Na Moravě není příznivý ani výhled na příští hodiny. "Teď v noci bude slábnout vítr, což také rozptylu nepomáhá, takže rozptylové podmínky se pravděpodobně ještě zhorší," řekla Hana Šeděnková z ČHMÚ.

Už ve středu byl kvůli zlepšeným rozptylovým podmínkám odvolán signál regulace ve Středočeském a Ústeckém kraji. Zatímco střední Čechy dnes zaznamenaly v některých městech zhoršení ovzduší, na severu Česka se situace naopak zlepšila. V obou krajích i nadále platí stav upozornění před smogem. 
Signál upozornění už několik dní platí také v hlavním městě. Tam se dnes situace měnila jako na houpačce. Například na Veleslavíně v Praze 6 hodnoty z ranních 100 mikrogramů kolem poledne vystoupaly na 336 mikrogramů a k večeru klesly na 74 mikrogramů na metr krychlový. Odpoledne se pročistil vzduch i v dalších částech Prahy.

Situace se dnes mírně zlepšila v městech Libereckého kraje. Kvalita vzduchu v České Lípě byla ráno hodnocena jako špatná, když množství polétavého prachu v ovzduší dosahovalo 97 mikrogramů na metr krychlový. Během odpoledne klesla až na současných 78 mikrogramů. Kvalita vzduchu ve městě je večer hodnocena jako vyhovující, stejně jako v Liberci. V Jablonci nad Nisou je ještě o stupeň lepší, tedy uspokojivá.

Aktivity venku omezit

Inverzní počasí dnes potrápilo na mnoha místech také řidiče, kteří se museli potýkat s mlhou a namrzlými silnicemi.

Odborníci radí lidem, aby v době smogové situace omezili aktivity venku, příliš nevětrali a posilovali svou imunitu například přísunem vitaminů. Měli by také před auty dát přednost městské hromadné dopravě a nespalovat nekvalitní paliva či odpad.

Špatně se dýchá i lidem v jiných zemích, v Budapešti radnice ve středu dokonce vyhlásila smogový poplach. Podle agentury MTI to znamená omezení dopravy, které může být v příštích dnech ještě zpřísněno podle vývoje povětrnostních podmínek. Na dodržování zákazu dohlíží policie.

Zdroje: ČTK