Česko nakoupí španělská letadla pro armádu
20. 4. 2009 – 15:28 | Zpravodajství | red
Vláda v demisi schválila pořízení čtyř transportních letadel Casa C-295M vyráběných konsorciem EADS pro českou armádu. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér v demisi Mirek Topolánek.
Jedno z letadel chce ministerstvo obrany vyměnit za pět bitevníků L-159 vyřazených z užívání českého letectva, tři další koupit společně s náhradními díly a výcvikem posádek i personálu.
Na celý projekt má resort vyčleněno 3,524 miliardy korun. Pět bitevníků L-159 bude ke svému výcviku využívat španělské vojenské letectvo, řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.
Transportní letadla Casa by měla být do ČR dodána mezi roky 2009 a 2011. Stroje nahradí čtyři zastarávající taktické transportní letouny Antonov An-26 sovětské výroby. Sloužit by v českém letectvu měly nejméně 25 let. Už nyní je kromě Španělska, kde jsou vyráběny, využívají například finská či polská armáda.
Předání bitevníků L-159 do ciziny v rámci barterového obchodu s EADS znamená průlom v dosud neúspěšné snaze o komerční úspěch letadla z Vodochod. EADS bude koncovým uživatelem letounů a využívat je bude k výcviku pilotů španělského vojenského letectva.
"V tomto smyslu bude mezi EADS a Španělským královstvím uzavřena příslušná smlouva," uvedl Čírtek. Využití českých strojů při výcviku španělského letectva bude podle něj "významným precedentem širokých možností využití systému letounu L-159 v mezinárodním měřítku".
K vývozu do jiné země je potřeba nejen souhlas české strany, ale kvůli podílu citlivých amerických součástek v letadle i USA. Česko se bitevníky snaží udat už několik let, neúspěšně například v Indii či v latinské Americe. Zájem v poslední době projevilo například Rakousko.
Česká armáda, která bitevníky L-159 zatím jako jediná využívá, si objednala přes 70 strojů, zdaleka je ale nepotřebuje všechny. EADS má podle dohody připravené ministerstvem obrany získat tři stroje v jednomístné verzi L-159A, nyní nepoužívané a konzervované. Armáda také předá dva ze čtyř svých dvoumístných L-159T. Za tyto stroje pak získá dva nové obdobné, jejichž výroba má stát asi 262 milionů korun.
Součástí kontraktu mají být i offsetové programy ve stoprocentní výši ceny zakázky, což by mělo - podobně jako u nedávno uzavřeného kontraktu na více než stovku kolových transportérů Pandur II - pomoci i českému obrannému průmyslu.
Letouny Casa C-295M jsou v operačním nasazení od roku 2001. Disponují pancéřovou ochranou důležitých částí trupu, systémy k vlastní ochraně, včetně varování před ozářením radarem či laserem, protiraketovým výstražným systémem a výmetnicí klamných cílů.
Jsou použitelné k přepravě a vysazování výsadkářů. Kapacita letadla je 71 pasažéřů nebo 49 parašutistů s výstrojí. Letoun je možné upravit pro přepravu zraněných či evakuaci s lékařským doprovodem.
Maximální dolet C-295M přesahuje 5500 kilometrů, mohou operovat z nezpevněných letišť a tankovat za letu. Vejde se do nich náklad až do hmotnosti 9,25 tuny, nebo například dva vozy Landrover Defender.
Zdroje: