Česko je 10. nejbezpečnější země na světě

- Aktuality autor: roj

Česko patří mezi nejbezpečnější země na světě. Podle výročního přehledu terorismu a politického násilí vypracovaného společností Aon Belgium je 10. nejbezpečnější zemí. Nejlépe je na tom Island, naopak nejhorší situace je v Sýrii.

Nejbezpečnější zemí je Island (ilustrační snímek)

Nejbezpečnější zemí je Island (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Bezpečnostní situace a riziko teroristického útoku se v uplynulém roce snížilo ve 21 zemích. Vedle Česka se podle zprávy snížila teroristická hrozba také v Chorvatsku, Albánii, Egyptě, Bangladéši, na Barbadosu, Kubě, v Bhútánu, Brazílii, Kostarice, Hondurasu, na Fidži, Guyaně, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Mauritánii, Mongolsku, Maroku, Mozambiku a Panamě.

Je mezi nimi také Tunisko, ale zpráva se vypracovala před nedávnými atentáty v této arabské zemi, poznamenala dnes společnost. V Tunisku je podle ní přesto bezpečněji, než bylo po pádu režimu bývalého prezidenta Zína Abdidína bin Alího v roce 2011.

Riziko nějakého teroristického útoku se naopak od loňska zvýšilo v devíti západních zemích - Austrálii, Kanadě, Dánsku, Estonsku, Francii, Německu, Irsku, Belgii a Norsku. Zvýšení tamních hrozeb je podle zprávy Aon Belgium důsledek většího vlivu radikální organizace Islámský stát a přívrženců teroristické sítě Al-Káida a návazných islamistických skupin.

Ve světovém měřítku trpí terorismem stále nejvíce muslimský Irák. Země byly terčem 30 procent útoků, které se ve světě uskutečnily.

Na druhém místě je po Islandu Dánsko následované Rakouskem, Novým Zélandem a Švýcarskem. Slovensko je ve žebříčku až na 23. místě, Spojené státy na 94.

Tagy: Česko zahraničí domácí žebříček bezpečnost

Zdroje: ČTK