Česko čekají bouřky také v sobotu

- Aktuality autor: Michal Polák

Silné bouřky, které dnes udeří v Praze, českých krajích a na Vysočině, musíme očekávat také v sobotu odpoledne. Může je doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazový vítr s rychlostí nad 70 kilometrů za hodinu. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bouřka

Bouřka,zdroj: ThinkStock

Četné bouřky budou dnes postupovat přes Českou republiku od západu a ojediněle budou s intenzivními přívalovými srážkami, kroupami a silným větrem. V Karlovarském a Plzeňském kraji by s nimi lidé měli počítat už kolem poledne. Nejsilnější bouřky ale meteorologové předpokládají po 15:00 ve středním pásu Čech a později odpoledne a večer na Vysočině a ve východních Čechách, případně i na západě Moravy. 

V uvedených oblastech bude bouřit i v noci na sobotu nebo budou bouřky zvolna přecházet v trvalý déšť, který bude k ránu od jihu ustávat. 

Bouřky musíme očekávat také v sobotu

"Během soboty se opět na většině území vytvoří bouřky, na západě Čech předpokládáme bouřky méně četné," uvedli meteorologové. Naopak nejvyšší pravděpodobnost intenzivních bouřek je podle nich v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině. 

Výstraha před sobotními bouřkami platí pro Vysočinu, Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj, pro Prahu a všechny české kraje s výjimkou Karlovarského a Plzeňského od 12:00 do 23:00. 

Energetici upozornili, že kvůli ohlášeným silným bouřkám hrozí zvýšená poruchovost na distribuční soustavě. "Při nepříznivých meteorologických předpovědích automaticky zvyšujeme počty pracovníků v pohotovosti a povoláváme subdodavatelské firmy," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Poruchové čety na celém distribučním území Skupiny ČEZ jsou v pohotovosti, dodal. 

Tagy: Česko počasí bouřky kroupy meteorologové přívalový déšť nárazový vítr

Zdroje: ČTK