Breivik chtěl zbraně koupit v Česku. Dnes stane před soudem

- Aktuality autor: red

Nor Anders Behring Breivik chce v pondělí před soudem vysvětlit, proč se rozhodl k pátečnímu masakru, při němž v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya zabil nejméně 92 lidí. Na internetu přitom kolují výňatky z manifestu, v němž Breivik popisuje své přátele, motivaci a obsáhlé přípravy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vyplývá z nich, že v srpnu 2010 byl ve fázi, kdy si chtěl obstarat zbraně a munici, a věnoval tomu několikadenní pobyt v Praze, zřejmě na přelomu srpna a září 2010.

Norsko zatím českou policii o Breivikově pražském pobytu neinformovala, ale mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert potvrdil, že je civilní kontrarozvědka v kontaktu s norskou tajnou službou a je připravena jí poskytnout všechny potřebné informace. Šubert také řekl, že informace z médií může komentovat jedině norská strana, která případ vyšetřuje.

Praha? Ideální místo pro získání zbraní a drog

Breivik ve svých úvahách vycházel z dokumentů a informací získaných po internetu a odjel do Prahy jako do ideálního místa, kde se dají nelegálně obstarat zbraně i drogy. Po pěti dnech ale prý zcela změnil názor a konstatoval, že by co do zbraní daleko líp uspěl v metropolích na Západě.

Výňatky z obsáhlého Breivikova manifestu na internet stáhl americký blogger Kevin Slaughter. Druhého srpna 2010 Breivik napsal, že se připravuje odjet autem do Prahy a navázat tam kontakty, aby získal pušku AK-47, pistoli glock, granáty a pancéřovku, přičemž poslední dva druhy munice označuje za bonus. "Praha je známá jako v Evropě možná nejznámější tranzitní bod pro nelegální zbraně a drogy," napsal. Věděl, že jeho kontakty s podsvětím v Praze nebudou bez rizika, a chtěl je navázat prostřednictvím taxikářů nebo nevěstinců. Počítal s tím, že neuspěje-li v Praze, vydá se s tímtéž záměrem do Berlína. V případě opětného neúspěchu pak chtěl jet do Srbska.

Po podrobném předchozím studiu podsvětí došel Breivik k názoru, že nejlepším spojencem k získání kontaktů na zbraně budou drogoví dealeři. Jejich dodavatelé prý nejlépe znají trasy z jiných východních zemí, Balkánu a Turecka. Jsou prý schopní získat nejen drogy, ale i zbraně.

"Nemohu říci, že se na tu cestu těším. Slyšel jsem, že Praha je jedna z nejnebezpečnějších metropolí v Evropě, že v ní působí mnoho krutých a cynických kriminálníků," píše Nor. Ve svém autě Hyundai Atos pak vyndal zadní sedačky, aby měl dost místa na zbraně. V Praze si zamluvil šest dní v levném hostelu úmyslně proto, že je to prý nejlepší místo, jak se seznámit s okruhem těch správných lidí.

Po dvou dnech si Breivik v Praze obstaral profesionální materiály o těžbě minerálů, kterými by v případě zadržení vysvětlil svůj zájem o výbušniny a jejich výrobu bez povolení. Tento materiál ho měl krýt pro případ, že by začal být podezřelý z přípravy teroristického činu.

Policista nebo pitomec

Dále popisuje, jak v klubech a nevěstincích narazil při snaze získat kontakt na zbraně. "Lidi, které jsme oslovil, byli nervózní a mysleli, že jsem buď policista nebo naprostý pitomec. Musel jsem přehodnotit svůj přístup. Začal jsem špatně. Kdykoli se snažíte navázat kontakty na zbraně, nebuďte nikdy moc přímočaří," uvádí.

Po několikadenní zkušenosti Breivik o Praze píše takto: "To město není vůbec nebezpečné. Nechápu, proč BBC v dokumentu o něm informuje tak nepřesně. Ve skutečnosti se tady cítím bezpečněji než v Oslu. Je to asi proto, že v té zemi nežijí skoro žádní muslimové. Většina tamních kriminálníků jsou křesťanští cikáni a zjistil jsem, že většinu z nich vyhnali z Prahy do jiných měst." Dále je Praha pro Nora "jedno ohromné muzeum" starobylých evropských míst a magnet pro miliony turistů. Neviděl prý takovou koncentraci turistů nikde jinde v Evropě - v Paříži, Londýně ani Berlíně. "Pražské centrum je napěchované tisíci a tisíci turistů, a to i teď, v září." (Podle údajů Českého statistického úřadu například navštíví ročně ČR průměrně 80.000 Norů.)

Pátý den pražského pobytu se Breivik cítil zoufalý. "Nejsem zklamaný sám se sebou, ale tím, že jsem zjistil, že Praha je daleko od toho, aby byla ideálním místem pro nákup zbraní. K navázání kontaktů jsou asi mnohem vhodnější západoevropské metropole...Praha je možná tranzitním bodem, ale je těžké tam najít kurýry nebo prodejce."

Nor nakonec dospěl k tomu, že si může zbraně koupit legálně doma, a k tomu se také po pražské anabázi rozhodl. "Bez ohledu na výsledek jsem prožil pěknou dovolenou, viděl většinu historických míst a úžasnou architekturu. Taky jsem se pobavil s lidmi, s nimiž jsem se seznámil v hostelu. Je čas na návrat," píše Breivik.

Čistý rejstřík

Měl prý také v plánu navázat v Praze kontakty s členy Hells Angels, ale už během prvních dní v Praze o to ztratil zájem. Uvědomil si, že zbraň doma získá legálně, protože sedm let vlastní pumpovou brokovnici Benelli Nova, že má čistý trestní rejstřík, a tudíž neexistuje důvod, proč by policie měla jeho žádost zamítnout.

V září napsal: "Požádal jsem o poloautomatickou pušku Ruger Mini. Je to zbraň, která se dá v Norsku sehnat a která má nejblíž k armádním, i když je považovaná za AR-15 (útočnou pušku) chudých...Na žádosti jsem jako důvod uvedl lov vysoké zvěře. A byl jsem v pokušení vidět jejich reakci, kdybych napsal pravdu - popravit kategorii A a B kulturních marxistických a multikulturních zrádců."

Breivik zjistil, že obstarat si pistoli je obtížnější. Byl několik let členem střeleckého klubu v Oslo, ale členství předpokládalo pravidelnou docházku na výcvik. "Budu v zimě víc trénovat, abych měl dostatečnou docházku a dostal povolení," napsal.

V dalších pasážích z podzimu 2010 popisuje, že pušku Ruger Mini nakonec dostal a zaplatil za ni 1400 eur. Pak se věnoval podrobně přípravě výbušnin.

Ideové zdroje z ČR

O Praze psal ještě v části věnované ženám. Přiznává, že se chce vyhnout trvalému vztahu, protože by to komplikovalo jeho operaci, ale zároveň neměl rád ani kontakty na jednu noc. V Praze prý takové měl se dvěma dívkami. "Bylo to ale jenom proto, protože tam bylo riziko, že ve snaze navázat kontakt s prodejci zbraní zemřu. Ale nechci to ospravedlňovat. Muži jsou nedokonalí svým založením, protože je obtěžují jejich biologické potřeby. Ale souložit občas mimo manželství je relativně menší zlo ve srovnání s odpuštěním, jehož se mi dostane díky mé mučednické operaci. A je to (sex) důležité, když si máte udržet morálku a motivaci, zejména těsně před operací. Proto jsem dal stranou 2000 eur z peněz určených na akci a týden před ní je hodlám použít na luxusní děvku. Zajistím si ji před nebo po své poslední mučednické mši v kostele ve Frogneru (čtvrť v norské metropoli - pozn.)."

Odborník na extremismus Miroslav Mareš v České televizi upozornil na to, že dle verze manifestu, kterou měl k dispozici on, se Breivik odvolává i na určité ideové zdroje z ČR. "Z historie dává například Benešovy dekrety a odsun Němců jako možný příklad deportace muslimů a imigrantů z Evropy. Odvolává se v některých pasážích i na slova prezidenta Václava Klause, který srovnává Evropskou unii se sovětizačními tlaky. Má tam také seznam protiimigrantských organizací a krajně pravicových, které by mohly být potencionálními spojenci - českou neonacistickou organizaci Národní odpor a dnes už téměř nefunkční Národní stranu," řekl Mareš.

 

Norský atentátník se na masakr dlouho připravoval

Nor podezřelý z pátečního pumového atentátu v Oslu a střelby na blízkém ostrově Utöya se na masakr připravoval nejpozději od podzimu roku 2009, mimo jiné i v Praze. Vyplývá to z jeho zápisků, v nichž nastínil vizi Evropy bez multikulturalismu a muslimů a popsal přípravy na teroristické akty, jimiž má být těchto cílů dosaženo. Část svých plánů pátečními útoky uskutečnil. Podezřelý je ochoten své počínání vysvětlit v pondělí před soudem. Podezřelý Anders Behring Breivik od roku 2006 sepsal a na internet umístil 1500stránkový manifest, v němž pod pseudonymem Andrew Berwick rozvádí své pravicově radikální názory. V textu pod názvem 2083. Evropská deklarace nezávislosti se podle agentury DPA zabývá "rasovou válkou" a otázkou, jak by bylo možné Evropu osvobodit od přistěhovalců. V posledním příspěvku je údajně i věta: "Myslím, že toto je poslední příspěvek, který píšu. Je pátek, 22. července, 12:51."

Zhruba o půldruhé hodiny později otřásl vládní čtvrtí v centru Osla výbuch bomby, jenž usmrtil nejméně sedm lidí. Poté dvaatřicetiletý muž postřílel nejméně 85 lidí na mládežnickém táboře příznivců sociálních demokratů premiéra Jense Stoltenberga, jenž měl tábor v sobotu navštívit.

O svém pražském pobytu se nimrod Breivik zmínil v pasáži, v níž vyjevil přání opatřit si další střelné zbraně. "Vlastně bych chtěl navázat kontakt s (motorkářským gangem) Hells Angels v Praze, Berlíně nebo Kodani. Ale ztratil jsem motivaci během prvních dnů v Praze. Teď musím sehnat poloautomatickou pušku a (pistoli) glock legálně. S puškou by myslím neměl být problém, protože jsem udělal myslivecké zkoušky a mám pumpovou brokovnici Benelli Nova a sedm let bez problémů. Mám čistý trestní rejstřík, takže není důvod, proč by policie měla mou žádost zamítnout," poznamenal si "Berwick" loni v září.

Podrobně popisuje také plány na teroristické akce včetně toho, že si musí založit vlastní farmu a opatřit hnojivo na výbušniny, což také udělal. Údajný Breivik se však rovněž zaobíral možností získání biologických a jaderných zbraní.

Rovněž popisuje taktiku infiltrování do nepřátelských organizací, což prý může být způsob, jak se přiblížit jinak nepřístupným cílům, jako je předseda vlády nebo ministři. "Chcete-li získat práci v letním táboře napojeném na největší politickou stranu, existuje způsob, jak toho dosáhnout. Premiér takové tábory obvykle v letním období navštěvuje," píše pravděpodobný útočník, z jehož textu zveřejnil úryvky server norského deníku Bergens Tidende.

Podle autora se Evropa nyní nachází v jedné z fází občanské války, která začala v roce 1999 bombardováním Jugoslávie. Rozhodující fáze však nastane v letech 2070 - 2083, kdy budou 30 až 50 procent evropské populace tvořit muslimové. Multikulturalismus a "kulturní komunismus" postupně budou poraženy v jednotlivých zemích a "muslimové budou deportováni", sní autor.

Proti islámu

Ten také ve svém pamfletu "hrdinské rytíře" nabádá, aby se nevzdávali ani v případě zatčení. V tu chvíli naopak podle něj mají zahájit fázi propagandy. Sám prý počítá s tím, že bude pokládán "za největší monstrum od 2. světové války".

Na internetu se objevilo rovněž dvanáctiminutové video přisuzované témuž muži. Podle norského deníku VG se podezřelý přiznal, že materiály na internet umístil.

Také video vyzývá k boji proti proti islámu a zjevně obsahuje i fotografie podezřelého - tytéž, které měl Anders Behring Breivik na Facebooku. Jeho účet však byl uzavřen. Přístupné není ani podezřelé video, které prý bylo umístěno v pátek.

Video, které na internet umístil uživatel "BerwickAndrew", je rozděleno do čtyř kapitol s názvy Rozmach kulturního marxismu, Islámská kolonizace a Naděje a obrození.

Podezřelý se už k činům přiznal a v pondělí je podle agentury Reuters ochoten své počínání vysvětlit před soudem. Podle jeho právníka prohlásil, že jeho činy sice byly "hrozné", ale "nezbytné".

Tagy: breivik Norsko masakr

Zdroje: ČTK