Breivik byl poprvé u soudu

- Aktuality autor: red

U městského soudu v norském Oslu se dnes konalo první slyšení s Andersem Behringem Breivikem podezřelým z pátečních masakrů v norské metropoli a na nedalekém ostrově.

I když zhruba půlhodinové jednání o další vazbě už skončilo, rozhodnutí má soud oznámit později během dneška. Dnešní slyšení se na žádost policie konalo s vyloučením veřejnosti a médií.

Budova městského soudu v norském hlavním městě byla obležena novináři i zvědavci. Dovnitř soudní síně však nesměli. Soudce Kim Heger rozhodl, že na žádost policie bude jednání neveřejné. 

Breivik by slyšení mohl zneužít k propagandě

Mimo jiné panovaly obavy, že podezřelý pravicový extremista Breivik by jednání zneužil k hlásání svých propagandistických tezí, což naznačil ve svém manifestu zveřejněném krátce před atentáty. 

"Na základě informací o případu soud dospěl k závěru, že dnešní výslech zadrženého by se mělo uskutečnit za zavřenými dveřmi," uvedl soud v oficiálním prohlášení. 

"Je zřejmé, že jsou konkrétní informace o tom, že veřejné stání za přítomnosti podezřelého by mohlo rychle vyústit v mimořádnou a velmi složitou situaci z hlediska vyšetřování a bezpečnosti," zdůvodnil soud své rozhodnutí. 

Očekává se, že soud o osm týdnů prodloužil vazbu podezřelého. Breivik je ve vězení od pátečního masakru a dnes vyprší předběžná třídenní vazba.

Tagy: soud terorismus breivik utoky Oslo

Zdroje: ČTK