Bátora v defenzívě. Nejsem autorem urážek.

- Zprávy autor: Michal Polák

Úředník ministerstva školství Ladislav Bátora se distancoval od urážlivých výroků o předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, které se dnes objevily na jeho facebookových stránkách.

Řekl to novinářům na mimořádné tiskové konferenci. Jeho šéf, ministr školství Josef Dobeš (VV) uvedl, že Bátora mu dal jednoznačnou garanci, že není jejich autorem. Dobeš prý v tomto smyslu informoval premiéra Petra Nečase (ODS). Bátora ve věci podá trestní oznámení, někdo se prý do jeho facebookového profilu naboural a změnil jeho heslo.

Na Bátorově facebookovém profilu, který je přístupný jen asi 1600 jeho internetových "přátel", se dnes objevily věty o tom, že na předsedovi koaliční TOP 09 a ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi se začíná projevovat senilita a jeho zednářské a oportunistické tendence jsou "cestou do pekel". Kdyby byly výroky autentické, Bátora by je učinil přes zákaz podobného vyjadřování, který mu uložil ministr školství Dobeš.

"Na panu knížeti se již začíná projevovat stařecká senilita. Jeho zednářské, pravdoláskařské a oportunistické tendence jsou pro naši zemi cestou do pekel. Kdyby se již radši odebral odpočívat na svůj zámek a vzal si s sebou jako lokaje pana (ministra financí Miroslava) Kalouska, udělal by občanům této země velikou laskavost," stojí v Bátorově profilu na sociální síti Facebook.

Na facebook nic neumístil

"Dneska vyšly nějaké výroky, které mne velmi pobouřily. Já jsem přerušil poradu vedení a situaci jsem řešil. Pan Bátora mi garantoval distanc od těchto výroků," řekl Dobeš na tiskové konferenci narychlo svolané poté, co média o větách informovala. Věc by podle něj nemusela být tak vážná, kdyby ve hře nebyla další vážná koaliční krize.

Na tiskovou konferenci dorazil i Bátora, nyní zástupce ředitelky ministerské kanceláře. Před novináři se od dnešních výroků "jednoznačně distancoval". Na Facebook je neumístil a o jejich existenci se dozvěděl až během dnešní dopolední porady vedení ministerstva. Na svém počítači pak zjistil, že byla změněna přístupová hesla k jeho facebookovému profilu i obvykle používané schránce elektronické pošty. Vyšlo podle něj najevo, že v 08:40 bylo změněna i jeho emailová adresa platná pro Facebook na jinou. "Znamená to, že já se do Facebooku ani nedostanu, abych se podíval, co tam je," řekl Bátora.

Podá trestní oznámení

Situaci nyní hodlá nechat prověřit odbornou firmou. Bez ohledu na výsledek tohoto šetření chce podat trestní oznámení pro poškozování cizích práv, pro neoprávněné používání počítačového systému a pro neoprávněné přechovávání přístupových zařízení a hesel. 

Odborníci uvádějí, že pokud veřejně činná osobnost napíše prohlášení do svého profilu na internetové sociální síti, je to podobné, jako kdyby vydala tiskovou zprávu. Známé osobnosti veřejného života stále častěji používají například Facebook jako jeden ze svých oficiálních komunikačních kanálů, sdělil ČTK před časem publicista a mediální poradce Vojtěch Bednář. Zveřejnění stanoviska na sociální síti se podle něj v dnešní době řadí mezi projevy masové komunikace.

Tagy: Facebook Praha Bátora

Zdroje: ČTK