Arménie hlásí objev - šaty staré 5900 let
15. 9. 2011 – 8:40 | Zpravodajství | Michal Polák
Archeologové v Arménii našli zbytky ženského šatu, jejichž stáří je kolem 5900 let. Podle arménských odborníků, které cituje agentura AFP, je to jediný exemplář oděvu z tak staré látky.
Badatelé našli oděv při vykopávkách v jeskynním komplexu na jihu Arménie. Lokalita již dříve přinesla významné objevy - v lednu například koženou škorni, která se stářím 5500 let patří k nejstarším kouskům na světě. Odtud pochází také nejstarší známé zařízení na lisování vína z doby před 6100 let.
Určení stáří mnohobarevného šatu bylo svěřeno vědcům Kalifornské univerzity, následně bude artefakt vrácen do této kavkazské republiky.
"Jakmile dáme dohromady všechny kousky šatů, budeme moci určit, jak se strojily ženy ve 4. tisíciletí před naším letopočtem," zdůraznil ředitel archeologického odboru arménské akademie věd Pavel Avetissjan.
Vzhledem k tomu, že vykopávky jsou fakticky stále na svém začátku, očekávají odborníci další nálezy. "Jsem si jist, že nás ještě čeká hodně překvapení," prohlásil Avetissjan.