Anička zemřela násilnou smrtí, potvrdila pitva

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Devítiletá Anna Janatková, jejíž tělo s největší pravděpodobností nalezla policie ve středu v pražské Troji, zemřela násilnou smrtí. Vyplývá to z prvotních výsledků pitvy, které mají kriminalisté k dispozici.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Policie se tak případem zabývá s podezřením na spáchání trestného činu vraždy. Dnes to řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Policisté objevili ostatky blízko ulice Pod Havránkou, dívka se ztratila před pěti měsíci nedaleko místa nálezu. V souvislosti s případem kriminalisté stíhají jedenačtyřicetiletého Otakara T. Muže ve středu zadrželi v Mostu, oficiálně kvůli majetkové trestné činnosti. Pak začali s jeho výslechem, který podle Zoulové pokračuje i dnes.

Podezřelý je nadprůměrně inteligentní

Jedenačtyřicetiletý Otakar T. v minulosti policii tvrdil, že Aničku neviděl a že jí nijak neublížil. Podle serveru Aktuálně.cz však v částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení, neprošel detektorem lži. Testy DNA pak také prokázaly, že držel v ruce její batoh.

"Tento muž je trestně stíhán od loňského roku pro trestné činy zbavení osobní svobody a krádeže vloupáním do obytných objektů v Praze 8 a ve Středočeském kraji," sdělila Zoulová. Podle serveru Aktuálně.cz je muž nadprůměrně inteligentní, má však jen základní vzdělání. Vyniká dobrou fyzickou kondicí, jeho osobnost ale nese psychopatické rysy.

Anna Janatková se vracela v 13. října loňského roku ze školy ulicí Pod Písečnou. Od té doby po ní pátraly desítky policistů, městských strážníků, vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím a později byly v prohledávané oblasti nalezeny klíče.

K odhalení těla přispěla i divoká zvěř

Tělo policie nalezla pod povrchem země v křoví. Místo předtím sice několikrát kriminalisté prohledávali, nicméně podle Zoulové nebylo ve schopnostech psů ho najít, protože bylo hluboko pod povrchem. Nález se podle mluvčí povedl až při zkoušení nové technologie na pátrání osob, přispělo k tomu i teplé počasí. Svůj podíl měla i divoká zvěř, která tělo částečně poodhalila.

"V rámci opakovaného cíleného pátrání v lokalitě ulice Pod Havránkou narazili policisté speciální pořádkové jednotky na nesrovnalost v terénu a rozhodli se místo prozkoumat. Při bližším ohledání vyšlo najevo, že půda ukrývá ostatky lidského těla," uvedla dnes mluvčí.

Při prvotním ohledání těla soudním lékařem bylo podle ní s téměř stoprocentní jistotou zřejmé, že jde o ostatky devítileté Anny. Zajištěnými stopami se nyní zabývají pracovníci kriminalistického ústavu, jejich výsledek mají mít policisté k dispozici co nejdříve, sdělila Zoulová. Údaje o Anně Janatkové již policie odstranila z databáze pátrání.

Foto: Policie po nálezu těla

Tagy: policie Praha pohresovana anicka

Zdroje: ČTK