Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Analytik: Zeman může změnit všechno

Analytik: Zeman může změnit všechno
Miloš Zeman | zdroj: Mediafax

Když analytik Petr Holub prostudoval předvolební program Miloše Zemana, zjistil, že působí, jako by Zeman kandidoval na premiéra. Podle něj mnoho změn nelze zařídit z pozice prezidenta. A může dojít i na změnu ústavy.

„Zeman svůj program napsal tak, jako by kandidoval na premiéra, dokonce slibuje politickou a ekonomickou reformu. Nejčastějším slovem programu jsou „investice“ do rozumných projektů, zvláště ve školství a zdravotnictví. Peníze na to získá zavedením progresivní daně z příjmu, zabavením majetku, u kterého vlastníci neprokážou původ, a pokračováním úspor v sociálních dávkách a státní byrokracii,“ píše Petr Holub v internetovém deníku Insider ve svém článku s titulkem "Zeman může změnit všechno".

Varuje však, že všechny tyto změny nemůže prezident se současnými pravomocemi provést. „Zeman přitom v rozhovorech tvrdí, že větší pravomoci nežádá. Hodlá ovšem měnit ústavu. V programu zmiňuje, že se vrátí k projektu opoziční smlouvy, který měl zvětšit při volbách do sněmovny počet volebních obvodů ze současných čtrnácti na pětatřicet,“ dodává.

„Základním nedostatkem českého politického systému je přílišná nadvláda politických stran nad občany,“ cituje část předvolebními programu. I kvůli tomu je potřeba měnit ústavu. Podle něj je možné tohoto cíle dosáhnout zavedením prezidentského systému po vzoru Francie, na jejíhož prezidenta Françoise Hollanda se často před volbami odkazoval.

Zdroje: