Zvýšení min. mzdy ohrozí české firmy, řekl viceprezident Svazu průmyslu

- Aktuality autor: pal

Jestliže se zvýší minimální mzda o tisícovku, jak to požadují odbory, ohrozí to většinu firem, kde platy zaměstnanců pohybují do 15 tisíc korun. Minimální mzdu svým zaměstnancům v současné době vyplácejí hlavně textilky a bezpečnostní služby. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl Zbyněk Frolík, viceprezident Svazu průmyslu a obchodu.  

Ilustrační snímek: Navýšení minimální mzdy v Česku  prý ohrozí spoustu firem

Ilustrační snímek: Navýšení minimální mzdy v Česku prý ohrozí spoustu firem,zdroj: ThinkStock

V řadě odvětví totiž podle něj minimální mzda ovlivňuje další tarifní složky mzdy. "To znamená, že zvýšení o sedm procent minimální mzdy znamená o sedm procent zvýšení dalších tarifů, což už může znamenat poměrně značný zásah do financí u podniků. Protože se to týká nikoli jen těch pár pracovníků, kteří pobírají minimální mzdu, ale podstatně větší části lidí," uvedl Frolík.

Zároveň takový krok podle viceprezidenta Svazu průmyslu a obchodu demotivuje zaměstnance s minimální mzdou ke zvyšování kvalifikace a bezpracně zvyšuje mzdu zaměstnanců ve vyšších platových třídách.

Tripartita se tento týden nedohodla na růstu minimální mzdy pro příští rok. Představy odborů a zaměstnavatelů se výrazně lišily. Zatímco předáci požadují zvýšení o tisíc korun na 10 200 korun, podnikatelé by se klonili k přidání o 500 korun. Částku bude muset stanovit vláda. Česko má po přepočtu na eura čtvrtou nejnižší minimální mzdu v Evropské unii - nižší je pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.

Tagy: Česko domácí minimální mzda Svaz průmyslu a obchodu

Zdroje: ČTK