Zvýšená rychlost bude na třech úsecích Jižní spojky jen přes den

- Aktuality autor: red

Zvýšená rychlost se vrátí na tři dálniční úseky v Praze pouze v denních hodinách, v noci nebudou moci řidiči jezdit původně povolenou stokilometrovou rychlostí.

Zvýšená rychlost se vrátí na tři úseky v Praze pouze v denních hodinách, v noci nebudou moci řidiči jezdit původně povolenou stokilometrovou rychlostí. Ve Spořilovské ulici navíc zůstane zachována padesátikilometrová rychlost pro nákladní vozidla. Řekl to ředitel pražské dopravní policie Pavel Švrčula. 

Pražský primátor Pavel Bém v pátek České televizi (ČT) řekl, že by se zvýšená rychlost mohla vrátit na tři úseky už v polovině tohoto týdne. Podle některých médií si Bém tímto krokem snaží vylepšit pověst před volbami. Jde o část Jižní spojky, konkrétně v úseku Vrbova ulice - Chodovská, o Spořilovskou ulici v úseku Brněnská - Jižní spojka a Lipskou ulici v úseku Za Teplárnou - Evropská. 

Padesátikilometrová rychlost platí od Nového roku na ulici 5. května v úseku Jižní spojka - Boženy Němcové, v ulici Cínovecká v úseku Kostelecká - MÚK Letňany, na Jižní spojce v úseku Vrbova - Chodovská, v úseku Barrandovský most - Vrbova, v ulici Spořilovská v úseku Brněnská - Jižní spojka a v ulici Lipská v úseku Za Teplárnou - Evropská. Opatření úřady zavedly kvůli snížení hluku. 

Analýza, která vychází podle vyjádření magistrátu jen z matematických modelů, však prý ukázala že snížení rychlosti nemělo pro omezení hluku význam. Měření hlučnosti magistrát teprve chystá v příštích měsících. 

Nadměrným hlukem trpí mnoho Pražanů, především těch, kteří bydlí kolem frekventovaných silnic nebo tramvajových tratí. Obyvatelé okolí severojižní magistrály se už obrátili na soud, který Praze přikázal, aby snížila hladinu hluku v bytech na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22:00.

V Praze ale také roste nervozita před květnovými volbami, preference pražské ODS klesají a spekulovalo se dokonce i o odvolání Béma. Proti omezení rychlosti protestovala pomalou jízdou v koloně po Jižní spojce na konci ledna řada řidičů. 

Rychlost na hlavních tazích metropole je ze zákona stanovena na 50 kilometrů za hodinu, magistrát ji ale dopravními značkami zvýšil většinou na 70 kilometrů. V noci můžou řidiči jezdit až o 30 kilometrů rychleji. 

Plán na snížení hlučnosti magistrát představil loni v září. Kromě omezení rychlosti na důležitých dopravních tepnách chce nadměrnou hlučnost snížit i vybudováním protihlukových stěn a úpravou povrchů vozovek. Pokud se uskuteční všechna plánovaná opatření, magistrát za ně zaplatí v několika příštích letech asi 1,5 miliardy korun.

Tagy: rychlost dálnice Praha

Zdroje: ČTK