Zuckerberg byl předvolán k soudu v Íránu. Pojede, co myslíte?

- Aktuality autor: Alina Holušová

Íránský soud předvolal šéfa společnosti Facebook Marka Zuckerberga kvůli stížnostem některých Íránců na to, že aplikace Instagram a Whatsapp, které jeho firma vlastní, narušují jejich soukromí. Soud rovněž rozhodl o zablokování obou aplikací. 

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook,zdroj: Getty Images

Facebook a další sociální média jako Twitter a YouTube už jsou v zemi zakázané. Vysoce postavení činitelé k nim mají volný přístup a třeba ministr zahraničí je aktivní na Twitteru. Íránská mládež a technicky zdatní jedinci se kontrolu internetu snaží obejít. 

Síť pro sdílení fotografií Instagram patří k novějším službám Facebooku. Její zablokování nařídil minulý týden kvůli obavám o soukromí i jiný íránský soud. Uživatelé v Teheránu se ale dnes v poledne mohli do této sítě i do služby Whatsapp dostat, napsala agentura AP. Whatsapp je službou k bezplatnému zasílání textových zpráv přes mobilní telefony. 

Vláda umírněného prezidenta Hasana Rúháního je proti tomu, aby byly takové weby zakázané, dokud úřady nevytvoří místní alternativu. Konzervativní kruhy ale Rúháního viní z toho, že se mu nedaří zastavit pronikání západní kultury, kterou považují za dekadentní, do Íránu.

Podle AP je vysoce nepravděpodobné, že se miliardář a jeden z nejvlivnějších mužů planety Zuckerberg před soudem objeví. Mezi Íránem a Spojeným státy neexistuje dohoda o vydávání osob. Některé íránské soudy v minulých letech vydaly podobná rozhodnutí, která nebylo možné provést.

Tagy: soud Facebook Írán Instagram WhatsApp Mark Zuckerberg

Zdroje: ČTK