Zubová zmizela z kandidátky, chce zkusit senátní volby za DSZ

- Aktuality autor: red

Poslankyně Olga Zubová respektuje rozhodnutí ČSSD, která už s ní nepočítá jako s pětkou na pražské kandidátce pro květnové sněmovní volby a chce se zřejmě pokusit projít do Senátu.

Sociální demokraté ji z kandidátky stáhli a do čela listiny postavili ministra vnitra Martina Pecinu.

"Pokud sociální demokraté vyhodnotili osobu pana Peciny tak, že jim přinese víc hlasů než já, tak je to z jejich strany pochopitelné," řekla České televizi (ČT) Zubová, která je předsedkyní Demokratické strany zelených (DSZ).

DSZ se nyní podle ní připraví na podzimní komunální a senátní volby. Zubová by se komunálních a možná i senátních voleb chtěla zúčastnit. "Podle několika horoskopů mám mít tento rok velmi úspěšný," poznamenala poslankyně, která byla před vznikem DSZ členkou Strany zelených.

Za ni byla rovněž zvolena do sněmovny. Dodala, že na politice není závislá a může se vrátit k podnikání.

Na kandidátku ČSSD se dostala, když byl ještě ve hře loňský podzimní termín sněmovních voleb. Za Zubovou tehdy stál vlivný šéf agentury Médea Jaromír Soukup, který ČSSD zařizoval reklamu na billboardech. Jenže jeho podpora Zubové skončila. O jejím vyškrtnutí z pražské kandidátní listiny ČSSD rozhodlo předsednictvo sociální demokracie dnes.

Zubová v ČT uvedla, že vedení DSZ žádalo, aby se mohlo jednání zúčastnit, ale neuspělo. "Aby to nebylo jednání o nás bez nás, protože jsme vlastně dodneška nedostali žádné oficiální stanovisko," uvedla Zubová v televizi krátce předtím, než předsednictvo ČSSD o jejím vyškrtnutí a Pecinově nominaci rozhodlo.

Ještě před několika dny poslankyně ve svých vyjádřeních naznačovala, že dál počítá s kandidaturou v Praze na listině ČSSD. "S panem předsedou (ČSSD Jiřím Paroubkem) jsem nyní hovořila. Ujistil mne, že nepředpokládá žádné změny týkající se mé osoby. Naopak projevil zájem o spolupráci na volební kampani DSZ i v dalších krajích," řekla ve středu serveru Týden.cz.

Paroubek si ale nechal otevřené dveře a s interpretací rozhovoru mezi ním a poslankyní byl už tehdy opatrnější. "Ne. Já jsem jasně řekl, že to nezáleží jen na mně. I když já bych paní Zubovou na kandidátce takto nechal," řekl šéf ČSSD.

Tagy: ČSSD zelení

Zdroje: ČTK