Zrušení pozvání Íránu na konferenci o Sýrii je podle Ruska omyl

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Neúčastí Íránu na mezinárodní konferenci o Sýrii se zmenšuje naděje na vyřešení syrského konfliktu. Prohlásil to dnes náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghčí. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov považuje zrušení pozvánky pro Írán za chybu. "Samozřejmě, že to je chyba. Vždy jsme zdůrazňovali, že by zastoupeni měli být všichni, kdo mohou situaci ovlivnit," řekl Lavrov citovaný agenturou AFP. 

John Kerry a Sergej Lavrov (vpravo)

John Kerry a Sergej Lavrov (vpravo),zdroj: Profimedia.cz

Šéf ruské diplomacie přitom kritizoval generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který v pondělí pod tlakem syrské opozice a některých států odvolal své nedělní pozvání Íránu. Teherán a Moskva jsou hlavní opory Damašku. Syrská opozice odmítla přijet na konferenci, pokud se jí zúčastní Íránci. Pan Ki-mun proto pozvání pro Írán zrušil. 

Lavrov kritizoval důvod, kterým Pan Ki-mun svůj krok vysvětlil. Generální tajemník řekl, že Írán odmítá závěr ženevské konference z roku 2012, která počítá s tím, že v Sýrii vznikne přechodná vláda. Podle Lavrova je to překrucování. Za odvoláním pozvání jsou podle něj státy, které chtějí, aby nadcházející ženevské jednání vyústilo ve změnu syrského režimu. USA, Británie a Francie v pondělí podmínily účast Íránu na konferenci připojením se Teheránu k požadavku o přechodné vládě, což Írán odmítl. 

Lavrov se domnívá, že dochází k překrucování dohody z roku 2012. Neúčast Íránu podle něj není žádnou katastrofou, avšak aféra prý "autoritu OSN nijak neposílila". 

Araghčí prohlásil ve státní televizi, že "všichni vědí, že bez Íránu se snižuje šance na vyřešení krize v Sýrii". 

Teherán podle stoupenců syrské opozice pomáhá Damašku nejen finančně, ale i vojensky. Do bojů zasahují například členové šíitského Hizballáhu, kteří bojují po boku syrské armády. Írán je hlavním regionálním spojencem této libanonské organizace. 

Írán odmítá závěr ženevských jednání z roku 2012 kvůli formulaci, která předpokládá vznik přechodné syrské vlády, jež "bude mít veškeré exekutivní pravomoci". Umožňuje to totiž podle Íránců oslabit prezidenta Bašára Asada. To, že by měl odstoupit, jak žádá opozice, nepodporuje Írán ani Rusko. Asad v neděli řekl, že bude s velkou pravděpodobností kandidovat v letošních prezidentských volbách. 

Tagy: Rusko Írán konference

Zdroje: ČTK