Zprošťující verdikt v případu znásilnění šestileté je pravomocný

- Aktuality autor: red

Obavy z dalších soudních jednání už nemusí mít dvojice z Plzeňska, kterou letos v květnu Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby ze znásilnění šestiletého dítěte. Osvobozující verdikt je nyní pravomocný, v případu se podle zjištění ČTK neodvolal ani státní zástupce ani obžalovaní.

Dvaačtyřicetiletý muž a jeho o 14 let mladší družka byli souzeni proto, že dle spisu společně v roce 2003 znásilnili mužovu dceru. Podle soudu ale existovaly pochyby, že se skutek stal.

"Dnešním dnem nabylo zprošťující rozhodnutí právní moci," potvrdila ČTK mluvčí soudu Alexandra Vaňková.

Dvojice skutek od počátku popírala. Muž tvrdil, že si vše vymyslela jeho bývalá žena, matka dítěte. Údajně mu tím chtěla zabránit stýkat se s dcerou. S obviněním přišla poté, co v roce 2003 požádal soudně o úpravu styku s dítětem. Žena žije i s dcerou v polské Lodži. O návštěvách dítěte se s ním nechtěla dohodnout. U soudu to potvrdila i družka obžalovanéhoSoud v případu rozhodoval dvakrát.

V červnu 2006 uznal dvojici vinnou a muže poslal na šest let, ženu na pět let do vězení. Vrchní soud v lednu 2007 rozsudek zrušil a kauzu vrátil zpět. Letos v květnu si dvojice vyslechla osvobozující verdikt, o jejich vině podle soudu existovaly silné pochyby. I státní zástupkyně uvedla, že v případu jsou dvě skupiny důkazů, jedna obžalované usvědčuje, druhá osvobozuje.

Senát za jediný nezpochybnitelný důkaz označil fakt, že dítě má poškozenou panenskou blánu. Nebylo ale dokázáno, kdo, kdy a jakým způsobem to učinil. Obžalovaný o úpravu možnosti se s dcerou stýkat požádal v červenci 2003. Matka s ní poté v srpnu přijela na pobyt do Čech. Ještě před příjezdem ale zašla s dítětem na gynekologii, nedokázala přitom vysvětlit proč. Na gynekologii zašla i po návratu do Polska, pak začalo vyšetřování. Dle obhájce obžalovaných mohlo k poškození blány dítěte dojít i ze strany matky.

Pochyby vyvolala i výpověď dívky. Znalkyně ji označila za nevěrohodnou a nevyloučila návod ze strany dospělé osoby. Dítě totiž hovořilo o události v termínech dospělého člověka. Holčička používala při popisu skutku stejná slova a stejné obraty jako její matka a jako babička, jejichž výpovědi zněly v neprospěch obžalovaných.

Tagy: znásilnění muzi dívka

Zdroje: ČTK