Zpráva inspektorů OSN týkající se chemického útoku nepřímo ukáže na Asada

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Zpráva inspektorů OSN o srpnovém chemickém útoku v Sýrii bude založena na objemné kolekci důkazů o použití nervového plynu a nepřímo ukáže na odpovědnost syrského prezidenta za použití chemické munice. Napsal to dnes s odvoláním na západním diplomaty americký časopis Foreign Policy. Uvedl, že inspektoři by své závěry měli OSN předložit v pondělí. 

Bašár Asad

Bašár Asad,zdroj: CBS News

Zpráva podle amerického časopisu neukazuje na Bašára Asada přímo, obsahuje ale množství nepřímých důkazů. Inspektoři je získali na základě analýzy úlomků použitých raket a munice a laboratorních rozborů půdy a tgaké krve a moči obětí. Vše silně naznačuje, že viníkem je syrská vláda, napsal časopis. 

Inspektoři získali velký počet důkazů, vyslechli oběti, lékaře a zdravotní personál. "Podle typu důkazů lze usoudit, kdo je původcem," řekl americkému magazínu západní zdroj, který si s ohledem na neveřejné zkoumání vzorků nepřál být jmenován. 

Tým inspektorů vedený švédským expertem Ake Sellströmem zkoumal jen následky srpnového útoku na východní předměstí Damašku. Do Sýrie se hodlá později vrátit, aby analyzoval vzorky z dalších míst, kde byly údajně otravné látky nasazeny. 

Západní diplomaté jsou podle redakce Foreign Policy přesvědčeni, že závěry inspektorů zesílí tlak na Asadův režim. Pochybují ale o tom, že by dobrozdání vědců nějak výrazněji poznamenalo diplomatická jednání o řešení syrské krize. 

Tagy: nepokoje v Sýrii

Zdroje: ČTK