Zneužití a opuštění: Ostrov nakažených opic nemá z čeho fungovat

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Americké krevní centrum se zavázalo, že bude platit náklady na opičí rezervaci, nacházející se na šesti ostrovech v Libérii. Loni v březnu, ale od tohoto závazku odstoupila a 66 laboratorních šimpanzů, pro které jsou ostrovy jediným domovem, tak bylo ohroženo. Rozhodnutí amerického úřadu pobouřilo ochránce přírody i biology. Financování potom převzala nestátní instituce, ale ani její finanční zdroje nejsou nevyčerpatelné. "Opičí ostrov" je opět v ohrožení a jeho budoucnost je prozatím nejistá. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

John Abayomi Zoneyuway je jedním z dobrovolníků Výzkumného ústavu biolékařství Libérie (LBRI), kteří se starají o 66 šimpanzů v jejich rezervaci.

Tvoří ji šest ostrůvků zarostlých džunglí na Řece svatého Jana jihovýchodně od metropole Monrovie.

Šimpanzi jsou rozmístěni na několika ostrovech

Opice dalo v roce 2005 do "penze" krevní centrum New York Blood Center (NYBC), jedno z nejvýznamnějších v Americe. Tato zvířata už nejsou schopna vrátit se ke svobodnému životu, neboť léta žila v izolaci a nyní jsou odsouzena spoléhat se na lidi. Zoneyuway za nimi chodí denně.

Po 25 minutách plavby vyvolává příjezd kluzáku k prvnímu ostrovu, který má zhruba devět kilometrů čtverečních a označen je číslem pět, křik a skotačení.

"Tímto způsobem upozorňují další šimpanze, kteří jsou ještě v lese, že se bude servírovat jídlo," vysvětluje Zoneyuway. Krmí primáty a ujišťuje se, že žádný z nich nechybí ani není nemocný.

"Nevidím Samantu. Bullet je tady, už jedl," říká svému týmu, zatímco na hostinu přicházejí další opice.

Další zastávkou je ostrov číslo čtyři, kde je vidět tucet šimpanzů včetně čtyř mláďat. Ta se tam ke všeobecnému překvapení narodila. Pokaždé se opakuje stejná scéna: nadšené uvítání od zvířat, která upozorňují na krmení soukmenovce.

Financování péče o opice je nákladné

Měsíčně stojí péče o šimpanze a jejich strava asi 30 tisíc dolarů (740 tisíc Kč). O peníze se staralo krevní centrum NYBC, dnes ale finance chybějí.

Krevní centrum NYBC, které se zabývá získáváním a distribucí krve a vědeckým výzkumem, uzavřelo v roce 1974 s ústavem LBRI smlouvu o založení laboratoře využívající tyto primáty odchycené v přírodě nebo odkoupené od soukromých majitelů.

Na šimpanzech se tehdy prováděl výzkum virových infekcí, včetně žloutenky typu B. Krevní centrum NYBC ale před deseti lety projekt zastavilo a šimpanze dalo do "výslužby".

Hádky o náklady na rezervaci

Šimpanzi se pak dostali na Opičí ostrov a americké centrum se zavázalo, že ponese náklady na péči o ně. Letos v březnu však financování zastavilo.

Rozhodnutí americké instituce pobouřilo organizace na ochranu přírody a vědecké kruhy. Od března platí potravu pro opice nevládní organizace The Humane Society of United States. To šimpanze zachránilo, říká šéf LBRI Fatorma Bolay.

"Liberijská vláda nemá finanční prostředky, aby se o šimpanze dlouhodobě starala. Tím spíše, že se vzpamatovává z krize vyvolané ebolou," podotýká Bolay. "NYBC si možná myslí, že lidé zapomenou, já vás ale mohu ujistit o opaku. NYBC je za šimpanzy plně zodpovědné," sdělila agentuře AFP Kathleen Conleeová, která je jednou z představitelek The Humane Society of United States.

Ochránkyně vyzvala Američany k prodloužení podpory

Anglická bioložka Jane Godallová, zabývající se výzkumem primátů a zejména šimpanzů, napsala krevnímu centru NYBC otevřený dopis, v němž ho vyzvala, aby obnovilo finanční podporu pro liberijské šimpanzy.

Ať už se ale stane cokoli, John Abayomi Zoneyuway nehodlá opice ponechat vlastnímu osudu. "Mám k nim vztah, protože je denně vídám. Nejsou tak odlišní od lidí, perou se, usmiřují, potřebují pomoc a pozornost. Nemůžeme je nechat zahynout hladem nebo na následky nemocí," říká.

Tagy: zahraničí Libérie zvířata a příroda ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK