Znečištění ovzduší v Pekingu dosáhlo nebezpečné úrovně

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Pekingské mrakodrapy se dnes ponořily do hustého šedého smogu. Čínské hlavní město zasáhla první letošní vlna krajně nebezpečného znečištění ovzduší, kdy koncentrace toxických mikročástic přesahuje více než dvacetinásobně hranici považovanou za bezpečnou. Starosta Pekingu v této souvislosti slíbil další opatření ke zlepšení situace, včetně vyčlenění výrazných finančních prostředků. 

Peking, 16.1.2014

Peking, 16.1.2014,zdroj: Getty Images

Vzduch se dnes v metropoli naplnil štiplavým pachem a mnoho obyvatel si nasadilo ochranné masky, zatímco spěchali do práce. "Dneska ráno nebyly vidět vysoké budovy na opačné straně ulice," řekl dopravní policista na rušné pekingské křižovatce. "Smog je poslední dva nebo tři roky čím dál tím horší. Často kašlu a mám podrážděný nos. Ale co můžu dělat? Piju hodně vody, abych z těla vyplavil jedy." 

Kvalita vzduchu ve městě je často špatná, zvláště v zimě, kdy se spaluje více uhlí. 

Podle agentury AP dnes ráno ve většině částí čínské metropole dosáhla přítomnost pevných částic v ovzduší 500 mikrogramů na krychlový metr. Úroveň nad 300 mikrogramů je považována za nebezpečnou pro zdraví. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by množství pevných částic nemělo překračovat denní úroveň 20 mikrogramů. 

Starosta Wang An-šun dnes podle agentury Nová Čína především slíbil, že se výrazně omezí spalování uhlí. Během letoška také bude zakázán provoz všech vozidel, které výrazně znečišťují ovzduší, a úřady podpoří zavádění aut s novým, ekologicky šetrnějším pohonem. Na zlepšení kvality ovzduší v metropoli hodlá radnice vyčlenit 15 miliard jüanů (50 miliard korun). 

Vážné znečištění ovzduší trápí stejně jako Peking i většinu ostatních čínských měst, jejichž ekologická ochrana byla často obětována v zájmu rychlého ekonomického rozvoje. V posledních letech Čína zpřísnila regulaci a slíbila, že na boj proti znečištění vyčlení další peníze. 

Tagy: Čína

Zdroje: ČTK