Znečištěné ovzduší v Sao Paulu zabíjí víc než dopravní nehody

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Znečištěné ovzduší každoročně zabíjí v brazilském Sao Paulu víc lidí než dopravní nehody. Taková je tedy vizitka nejlidnatějšího brazilského města, které bude v příštím roce hostit úvodní zápas fotbalového mistrovství světa. Napsala o tom dnes agentura AFP. 

Přípravy na fotbalové MS v Sao Paulu

Přípravy na fotbalové MS v Sao Paulu,zdroj: ThinkStock

Jak zjistila nová studie ústavu pro zdraví a životní prostředí, ve městě s 11 miliony obyvatel loni zemřelo nejméně 4655 lidí na nemoci spojené se znečištěním ovzduší. Dopravní nehody si tu vyžádaly jen 1556 obětí. 

Ulice Sao Paula každý den zahlcují čtyři miliony automobilů. Přispívají tak značnou měrou ke znečištění ovzduší, které je ve městě také větším "zabijákem" než rakovina prsu nebo AIDS. 

Obdobný poměr platí i v celostátním měřítku. "Ví to jen málo lidí, ale každý rok 15.000 lidí zemře kvůli znečištěnému ovzduší, což je víc než 7900 obětí při dopravních nehodách," řekla prezidentka ústavu Evangelina Vormittagová. 

S celkovým počtem 42 milionů obyvatel je stát Sao Paulo nejlidnatější v Brazílii. Každoroční průměr znečišťujících látek v ovzduší tam dosahuje 20 až 25 mikrogramů na metr krychlový, což je mnohem víc než deset mikrogramů tolerovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO). 

Tagy: Brazílie

Zdroje: ČTK