Znásilněná dívka (16) si musela vzít útočníka. Spáchala sebevraždu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Maročtí uživatelé internetu zahájili kampaň, aby poukázali na případ znásilněné šestnáctileté dívky. Spáchala sebevraždu, protože byla přinucena vdát se za muže, který ji znásilnil. Marocký zákon umožňuje pachateli znásilnění vyhnout se stíhání v případě, že si ho oběť vezme.

Na internetu, facebooku a také na twitteru jsou publikovány příspěvky lidí ohromených případem Amíny Fílálíové. V sobotu se otrávila krysím jedem na protest proti svému manželství s mužem, který ji před rokem a půl znásilnil. Provdána za něj byla pět měsíců. Matce si stěžovala, že ji manžel bije, ale matka jí poradila, aby byla trpělivá.

Marocký trestní zákoník označuje osobu, která znásilní nezletilce, za únosce. Umožňuje mu vyhnout se soudu tím, že se s obětí ožení. Proti někdy nejsou ani příbuzní oběti, protože sňatkem se zachrání rodinná čest.

"Amína byla znásilněna třikrát, naší tradicí, článkem 475 trestního zákona a marockým právem," napsal jeden z účastníků twitterové diskuse.

Amínin otec v rozhovoru pro jeden onlinový list řekl, že jeho dcera byla ke sňatku přinucena. "Prokurátor jí poradil, aby se provdala. Řekl jí 'jdi a uzavři svatební smlouvu'," sdělil Lahsin Fílálí.

Pokud žena nemá svědky, je souzena za zhýralost

Ztráta panenství před sňatkem je v mnoha blízkovýchodních společnostech považována za skvrnu na celé rodině. Maroko provedlo v roce 2004 významné změny v rodinném právu, aby zlepšilo postavení žen. Aktivisté ale poukazují na to, že mnohé je třeba ještě změnit. V případě znásilnění musí například žena sehnat svědky útoku. Pokud se jí to nepodaří, může být sama souzena za zhýralost.

Amínu prý muž přepadl na ulici a znásilnil. Rodičům o tom ale řekla až po dvou měsících. Podle otce sňatek navržený soudcem muž nejdřív odmítal a podvolil se až pod pohrůžkou, že bude souzen. Odsouzený pachatel znásilnění může být potrestán až deseti lety vězení, v případě znásilnění nezletilé dvojnásobkem.

Aktivisté založili internetovou stránku Všichni jsme Amíny Fílálíové a zveřejnili na ní petici o zrušení praktiky vyvázání násilníka z trestu sňatkem. Zatím získali 1000 podpisů.

Tagy: kampaň Maroko znásilnění sebevražda pachatel

Zdroje: ČTK