Známý advokát Teryngel půjde před soud, rozhodli žalobci

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vrchní státní zastupitelství podalo minulý týden obžalobu na známého pražského advokáta Jiřího Teryngela. K soudu ho poslalo kvůli údajnému podílu na stomilionovém daňovém úniku při obchodu s cigaretami a vydírání.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Spolu s právníkem jsou v kauze spojené s firmou Letka Team obžalováni další tři lidé. 

Obžaloba byla podána k Městskému soudu v Praze celkem na čtyři osoby," řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Mužům hrozí až dvanáctileté vězení. Státu podle žalobců způsobili škodu ve výši 118 milionů korun, společnosti pak ve výši 165 milionů. 

Mezi obviněnými i Marko Stehlík

Kvůli podezření z krácení daní v souvislosti s činností ve firmě Letka Team, která obchodovala s cigaretami, byl Teryngel zadržen v polovině roku 2008. Pro společnost vymáhal pohledávky od prodejců, kteří za zboží nezaplatili.

Spolu s ním policie obvinila také bývalého spolumajitele zkrachovalých kladenských hutí Poldi Marka Stehlíka, Vladimíra Mošovského a Juraje Glassera. Teryngel již dříve označil své obvinění, kvůli kterému skončil na více než měsíc ve vazbě, za vykonstruované a nezákonné. 

Z vydírání byl advokát již podruhé obviněn v únoru 2009 spolu se Stehlíkem a Mošovským. Údajně donutili podnikatele také v souvislosti s obchodováním s cigaretami podepsat směnku na 80 milionů korun. Policie z tohoto trestného činu začala muže stíhat již předloni v září, státní zástupce pak ale usnesení o zahájení jejich stíhání zrušil. 

Teryngel: Obvinění je účelové, na nikoho jsme netlačili

Teryngel serveru Novinky.cz dříve řekl, že pokládá obvinění za účelové, na podnikatele prý žádný nátlak nevyvíjeli. "Ta listina byla sice označena jako směnka na 80 milionů, ale vůbec nesplňovala náležitosti směnky, což potvrdil i soud," sdělil serveru advokát. Sepsání směnky byl podle něj navíc nápad údajně vydíraného podnikatele. 

Kromě krácení daní a vydírání obžalovalo státní zastupitelství podle Válové jednoho ze čtveřice mužů také z porušování povinností při správě cizího majetku a jednoho z návodu k tomuto trestnému činu. 

Loni v září Teryngel uspěl u Ústavního soudu se stížností, že justice chybovala při domovní prohlídce, kterou u něj udělala. Stížnost se však netýkala podstaty obvinění.

Tagy: soud vydírání zalobci

Zdroje: ČTK