Zmizelé malajsijské letadlo se pokusí najít speciální ponorka

VIDEO - Aktuality autor: Michal Polák

Životnost baterie černých skříněk vypršela, takže pátrající akce vstoupila do druhé fáze - pátrání po letadle pod hladinou. Pohřešované malajsijské letadle se pokusí nalézt speciální ponorku bez posádky, která bude operovat v oblasti, kde byly zachyceny signály černých skříněk, informoval šéf pátracích operací Australan Angus Houston. 

Speciální bezpilotní ponorka

Speciální bezpilotní ponorka,zdroj: Getty Images

"Pátrací loď Ocean Shield by měla dnes ukončit snahy o zachycení signálů z černých skříněk letadla pomocí zařízení na rozpoznávání zvuků a co nejdříve by měla vypustit samostatné podmořské vozidlo Bluefin 21," prohlásil Houston. 

K tomuto kroku se pátrači rozhodli vzhledem k tomu, že již vypršela životnost baterií černých skříněk, která je jeden měsíc, a že již šest dní nebyl v oblasti pátrání v Indickém oceánu registrován žádný nový zvukový signál. "Již šest dní jsme nic nezachytili a nyní bezpochyby nastal čas, abychom se vypravili pod hladinu," konstatoval Houston. 

Žlutá ponorka ve tvaru torpéda dlouhá necelých pět metrů bude nasazena v místech, odkud pocházejí předpokládané signály z černých skříněk. Ponorka bez posádky dokáže vytvořit zvukovou mapu oblasti a odhalit případné trosky letadla na dně oceánu. "Každá mise ponorky Bluefin bude trvat 24 hodin. Dvě hodiny zabere sestup robota do hlubin, 16 hodin průzkum oceánského dna, dvě hodiny návrat nad hladinu a čtyři hodiny stahování dat," upřesnil Houston. 

V neděli se našla ropná skvrna

Plavidlo Ocean Shield rovněž v neděli večer objevilo v prohledávané oblasti ropnou skvrnu. Podle Houstona byly ze skvrny odebrány dva litry tekutiny jako vzorek, jenž bude podroben analýze. Nevypadá to, že by uniklé palivo pocházelo z nějaké lodi, uvedl Houston. Výsledky analýzy ale budou známy až za několik dní. 

"Zdroj ropy ještě musí být stanoven, ale ropná skvrna je přibližně 5500 metrů po směru větru... od míst, kde byly zachyceny signály zařízením na rozpoznání zvuků," sdělil Houston. 

Boeing 777 s 239 lidmi na palubě se ztratil 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, což vyvolalo nejrozsáhlejší pátrací a záchrannou operaci v letecké historii. Vyšetřovatelé dospěli k názoru, že stroj z neznámých důvodů změnil kurz, stočil se na jih a zřítil se do Indického oceánu. 

Tagy: Malajsie pád letadla pátrací akce

Zdroje: ČTK