Zmírněte zákon o střetu zájmů, apeluje STAN na Babiše. Obcím prý hrozí problémy

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Starostové a hejtmani chtějí v pondělí přesvědčit premiéra Andreje Babiše (ANO), aby přes negativní stanovisko vlády podpořil zmírnění zákona o střetu zájmů ve vztahu k představitelům malých obcí. Jinak podle nich hrozí to, že se hlavně v malých obcích nepovede sestavit kandidátky pro komunální volby, a bude je pak muset vést správce na náklady státního rozpočtu. Novinářům to řekl europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN).

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia

"Hrozí zásadní nedostatek lidí na kandidátkách, dokonce bude hrozit neobsazení místních malých radnic, kde prostě nebude podána žádná kandidátka," uvedl Polčák. Podle něj kvůli povinnosti zveřejňovat majetek už na své funkce "rezignovaly desítky, možná i stovky neuvolněných funkcionářů".

Zmírnění by mělo zbavit starosty, místostarosty a radní, kteří tyto funkce nevykonávají na plný úvazek, povinnosti zveřejňovat v centrální registru informace o veškerém svém majetku, což navrhli poslanci KDU-ČSL.

Poslanci STAN pak navrhli, aby informace o majetku nebyly veřejné bez omezení - zájemci by se do registru mohli dostat jen na základě individuální žádosti. Za přijetí změn se přimlouval také pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD), podle něhož "stát by měl vzít rozum do hrsti".

Starostové podle Polčáka už začali posílat premiérovi dopisy se symbolickými klíči od svých úřadů.

Doručeno jich bylo za týden skoro 250, uvedl Polčák. Podle průzkumu, který si sdružení nechalo loni zpracovat mezi 537 starosty, polovina z nich zvažuje, že už nebude znovu kandidovat. Dvě pětiny pak mají informace o tom, že nebude kandidovat některý z místostarostů či radních, uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová.

Zmírnění zákona kromě tohoto sdružení požaduje i Svaz měst a obcí a Asociace krajů ČR, podporuje to podle Polčáka také ministerstvo vnitra.

Až "arogantně" to odmítá podle europoslance ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO, který to zdůvodnil potřebou hlubší analýzy. Podle Polčáka je "žábou na prameni" a nereflektuje nebezpečí, které bude představovat nedostatek lidí na kandidátkách pro komunální volby.

Pelikán ve sněmovně v polovině ledna poslanecké úpravy odmítl. Případné změny v zákoně by ministr podle svých slov navrhl až po vyhodnocení dopadů současných pravidel, na relevantní analýzy je ale ještě brzo.

Tagy: Česko domácí střet zájmů hnutí Ano česká politika Starostové a nezávislí STAN

Zdroje: ČTK