Změny ve stínové vládě ČSSD prý ukazují na pnutí ve straně

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Změny ve stínové vládě ČSSD, které dnes oznámil předseda strany Bohuslav Sobotka, odrážejí postavení jednotlivých stranických křídel a jejich boj o pozice. Ukazují na to vyjádření předních členů strany, z nichž stínovou vládu nepřímo kritizoval například místopředseda Michal Hašek, a je o tom přesvědčena i politoložka Vladimíra Dvořáková. 

Členové ČSSD

Členové ČSSD,zdroj: Mediafax

Do nové stínové vlády se nedostali například Zdeněk Škromach, Marie Benešová nebo Vítězslav Jandák, blízcí podporovatelé současného prezidenta a bývalého předsedy sociální demokracie Miloše Zemana. Ve stínovém kabinetu jsou naopak Jiří Dienstbier nebo Vladimír Špidla, kteří Zemana v nedávné předvolební kampani tvrdě kritizovali. 

"Respektuji právo i odpovědnost pana předsedy Sobotky sestavit stínovou vládu, ale náš sjezd v Ostravě dal dva jasné vzkazy - chtěl maximální sjednocení ČSSD a také zakopání válečné sekery s prezidentem Milošem Zemanem. Tomu překvapivě neodpovídá absence nejúspěšnějšího kandidáta ve sjezdové volbě místopředsedů Zdeňka Škromacha a naopak zastoupení některých neúspěšných obdivovatelů prezidentského kandidáta pravice (Karla) Schwarzenberga," sdělil médiím v textové zprávě statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek, sám Zemanův spojenec. 

Narážel tak na to, že na místech stínových ministrů spravedlnosti a životního prostředí jsou právě Dienstbier a Špidla, kteří se v prezidentské kampani stavěli spíše na stranu Zemanova neúspěšného protikandidáta a současného ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Dienstbier sice Schwarzenberga nikdy přímo nepodpořil, kritizoval však Zemana za jeho údajné napojení na pražské mafiánské prostředí. Špidla zase opakovaně varoval před tím, že se Zeman v úřadu hlavy státu bude snažit ČSSD rozkládat. 

Škromach se naopak nikdy svou náklonností k Zemanovi netajil. K dnešním změnám sdělil, že je to spíše otázka na předsedu strany Sobotku. On sám je prý připraven pro ČSSD pracovat na "každé pozici, kterou strana potřebuje". 

Ve stínové vládě chybí i Benešová, která původně zastávala post mluvčí pro boj s korupcí. Benešová však na rozdíl od Škromacha na ostravském sjezdu neobhájila svou místopředsednickou pozici, když ji v několikakolové volbě porazila senátorka Alena Gajdůšková. 

Politoložka Vladimíra Dvořáková je přesvědčena, že za změnami je vidět určitý boj o posty mezi dvěma křídly. To, že jsou ve stínové vládě Dienstbier a Špidla, sice může způsobit rozpory v ČSSD, nemusí ji to však oslabit navenek. Oba považuje za odborníky na svém místě a tak je podle ní vnímá i veřejnost, u níž patří Dienstbier dlouhodobě k nejoblíbenějším politikům vůbec.

Tagy: ČSSD stínová vláda

Zdroje: ČTK