Změny v lůžkové péči: Hašek a Nečas domluvili spolupráci

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se v pondělí s premiérem Petrem Nečasem (ODS) dohodli na spolupráci krajů při změnách v nemocniční lůžkové péči.

Hašek po schůzce s předsedou vlády řekl, že v lednu začne práci odborná skupina, první výsledky má mít v ruce v březnu. Peníze, které po reorganizaci zbudou, by měly jít na platy zdravotníků. Stejně tak i případné vyšší výběry pojistného, jehož výsledky v posledních měsících nechá vláda analyzovat. 

"Bude vytvořena společná pracovní skupina, která bude mít na starosti základní analýzu a inventuru fungování lůžkové péče, tak abychom ji mohli optimalizovat tak, aby uspořené peníze šly primárně do platů zdravotnického personálu," uvedl Nečas po schůzce. 

Běhounek: V nemocnicích musejí být zachovány všechny obory

Vláda počítá s uzavíráním nadbytečných nemocničních oddělení, slučováním menších nemocnic a přeměnou nemocnic akutní péče na zařízení dlouhodobé péče. Podle Nečase je třeba, aby změna byla provedena koordinovaně - ruku v ruce s kraji, které jsou zřizovateli části nemocnic. 

Hašek uvedl, že kraje nelpí na tom, aby všechna lůžka zůstala jako akutní. Podle Asociace krajů je však potřeba inventura jejich současných počtů i nákladů na jednotlivá lůžka v různých druzích nemocnic. 

"V každé nemocnici nemusejí být zachována všechna oddělení, všechny obory, všechna lůžková péče, ale nemocnice by se podle našeho názoru rušit neměly," řekl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Může se podle něj i stát, že z části akutních lůžek se stanou takzvaná sociální. 

"Nepreferujte fakultní nemocnice před krajskými"

Hašek také zdůraznil, že při změnách nesmí být na úkor krajských nemocnic preferovány nemocnice fakultní. V ČR jsou téměř dvě stovky nemocnic, polovina jich v prvním pololetí skončila se ztrátou. Čtvrtina nemocničních lékařů hrozí výpovědí ke konci roku, pokud nedostanou výrazně přidáno. Nemocnice na to ale nemají. 

Podle starších premiérových vyjádření je změna lůžkové péče důležitý krok, dalším je nenakupovat zbytečně téměř stejné přístroje do nemocnic v blízkém sousedství. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v této věci prý těší premiérově podpoře. 

Vláda chce mít na přelomu února a března na stole národní plán reforem, do něj spadá i reforma zdravotnictví. Z 16000 nemocničních lékařů zhruba 4000 se přihlásilo k výzvě lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme". V těchto dnech dávají výpovědi s platností k 31. prosinci. Při dvouměsíční výpovědní lhůtě by 1. března nepřišli do práce.

Tagy: nemocnice zmeny luzka

Zdroje: ČTK