Zloději ukradli obrazy Emila Filly za desítky milionů

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Na zámku v Peruci na Lounsku zloději ukradli pět obrazů kubistického malíře Emila Filly (1882 až 1953). Škodu kriminalisté odhadují na desítky milionů korun. Hlášení o vniknutí do objektu policisté dostali dnes nad ránem. ČTK to řekla mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ukradená díla nebyla pojištěna, řekla Alica Štefančíková, ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která obrazy spravuje.

"Mohu potvrdit, že zmizelo pět obrazů," uvedla Střelcová. Jaká konkrétně to byla díla, policie nebude sdělovat. "Z taktických důvodů se k tomu nebudeme vyjadřovat," uvedla Střelcová. Policie nechce ani upřesnit vzniklou škodu. Podle některých odhadů by to mohlo být 50 až 80 milionů korun.

Kriminalisté zajišťují stopy a potřebnou dokumentaci. "Víc informací k případu nemáme, vyšetřování je na začátku," dodala mluvčí.

V jižním křídle peruckého zámku se nachází pamětní síň Emila Filly, vybavená původním mobiliářem s ukázkami z umělcovy tvorby a sbírek. Filla tuto část zámku po roce 1945 obýval, maloval hlavně okolní krajinu Českého středohoří.

Na pojištění chyběly peníze

Majitelem zámku jsou Britové. "Zámek jsme prodali už před pěti lety i s věcným břemenem, kterým je právě síň Emila Filly," řekl starosta Peruce Antonín Lanc. Vlastníkem pamětní síně je stejně jako v minulosti Galerie Benedikta Rejta v Lounech.

Zřizovatelem lounské galerie je Ústecký kraj. "Kraj rozhoduje o tom, která díla pojistit, ale obecně lze říci, že pojistit umělecká díla je velký problém," uvedla ředitelka Štefančiková. "Cena se odvíjí od toho, kdo je autorem, platí se denně dvě až pět promile z pojistné částky. Nemohli bychom si dovolit pojistit celou sbírku," dodala.

Pamětní síň Emila Filly bude pro veřejnost na dobu neurčitou uzavřena. Obrazy významného malíře se možná do Peruce už ani nevrátí. "Stěhujeme všechna díla pryč. Situace na zámku je špatná, neteče voda, objekt chátrá, nyní už není důvod je tam nechávat," uvedla ředitelka. Galerie s ohledem na bezpečnost nebude uvádět, kde budou obrazy uloženy.

Kdy budou moci lidé obrazy z Peruce znovu vidět, není jasné. Lounská galerie se potýká s finančními problémy, není ani zcela dostavěna, nemá zázemí. "Rádi bychom díla ukázali zájemcům, ale musí to být v důstojných podmínkách," zdůraznila Štefančiková.

Krádež je překvapivá

Obrazy významného malíře jsou asi v pěti místnostech. "Docela mě ta krádež překvapila, měli to dobře zabezpečené," uvedl Lanc, který si nepamatuje, že by v minulosti z objektu nějaké výtvarné dílo zmizelo. "Ztratil se tu a tam okap ze zámku nebo nějaké železo, ale umění nikdy," řekl starosta. Celý objekt nyní střeží policisté.

Vzácné obrazy se pokusili zloději odcizit ze zámku na počátku 90. let. "Šlo tehdy o jeden dvojnásobný pokus o krádež, policii se ale vždy podařilo zasáhnout včas a zloděje dopadnout," upřesnila Štefančiková.

Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na aukcích v Česku. Nejvyšší ceny z jeho tvorby dosáhlo loni Zátiší s lahví Cherry, které bylo vydraženo za 16,25 milionu Kč (bez aukční přirážky) a je na pátém místě v žebříčku nejdražších obrazů prodaných v ČR.

Peruc si umělec zřejmě zamiloval, protože odkázal část svého díla ve své závěti pod podmínkou, že budou vystavena právě v Peruci. V roce 1963 na zámku zřídilo Národní muzeum v Praze pamětní síň.

Tagy: krádež obrazy

Zdroje: ČTK