Zloději údajně ukradli víno z Bordeaux za 28 milionů korun

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Francouzská policie zadržela 20 mužů, kteří jsou podezřelí, že ukradli špičková bordeauxská vína v hodnotě přesahující milion eur (asi 28 milionů korun). Informovala o tom dnes agentura AFP.

Policejní operace, do níž bylo zapojeno více než 300 příslušníků bezpečnostních sil v několika oblastech jihozápadní Francie a v Paříži, odkryla "velmi propracovanou, profesionální" operaci, řekl policejní mluvčí. 

Policie předpokládá, že gang se zaměřoval na nejprestižnější vinice v oblasti a někteří ze zadržených už měli s policií problémy i v minulosti. Terčem loupeží a krádeží se stalo celkem 13 vinic a dva sklady. 

Zloději od loňského června provedli zhruba jednu akci každé dva týdny. Jejich metoda byla pokaždé stejná: Používali kradená vozidla a na místě činu rozlili bělící prostředky, aby se ujistili, že nenechali žádné stopy. Pět ze zadržených podle policistů gang vedlo, ostatní přepravovali nakradené víno ke kupcům. 

Ceny nejkvalitnějších bordeauxských vín nedávných ročníků mohou překročit i 1000 eur (téměř 28.000 korun) za lahev, zatímco starší a vzácnější vína dosahují i mnohanásobku této částky. 

Tagy: Francie víno zloděj

Zdroje: ČTK