"Zlobivé dítě John," komentují odchod z vlády české deníky

- Aktuality autor: red

Ve středu oznámený odchod vicepremiéra pro boj s korupcí a předsedy Věcí veřejných Radka Johna z vlády není odchod, ale jen odcházení, míní komentátor deníku Právo.

Johnovo rozhodnutí přirovnal ke gestu zlobivého dítěte, které zlobí proto, aby mu někdo konečně věnoval pozornost, neboť jinak je schopné roztřískat rodinný porcelán, v tomto případě vládu. Že by zatím mohlo jít právě o to "volání o pozornost" nasvědčuje podle Práva i to, že Věci veřejné nenásledují svého předsedu a vládu zatím neopouštějí.

Ani komentátor Hospodářských novin si není odchodem Johna jist. "Pokud ale skutečně odejde, udělá pro sebe to nejlepší, co mu v jeho nedůstojné situaci zbylo. A možná i to nejlepší pro koalici, pokud uspíší pád vlády, na jejíž předsmrtné trápení je čím dál zoufalejší pohled," myslí si autor. Podle něj je to boj o moc a toky peněz, co vysává zbytky energie z vlády. Boj mezi koaličními stranami, ale hlavně uvnitř samotné ODS.

Celá Johnova demise působí chabým dojmem, jako rána z milosti, kterou si uštědřila mátožná politická figura. Průvodním (a mnohem důležitějším) jevem je však podle komentátora Mladé fronty Dnes rána z milosti uštědřená celé vládní koalici.

LN: John důležitý není, jen celé VV

Rezignací podle něj uvedl John události do nového chodu. Je na prezidentovi, aby musel jako obvykle říci: máte-li krok A, máte jistě také krok B. Ale je v tradici naší politiky, že žádný krok B nikdo nezná a nechystá, poznamenal autor článku. Ani nejzavilejší skeptik si podle něj před rokem nepředstavoval, že vládnutí nejsilnější koalice se do roka smrskne na osobní spory a vzájemné otloukání.

Místo transformačního étosu oslovuje vláda veřejnost korupčními skandály jako každá předešlá. Skandály se vrší, neřeší, staré odpadají, do popředí se tlačí nové. Už to nikoho nezajímá, převládá obecné (a nespravedlivé) lidové přesvědčení, že tam nahoře je to všechno jeden gauner, píše list.

Podle Lidových novin není v této chvíli pro fungování vlády ani jeho strany Johnova přítomnost důležitá. Důležitější je prý otázka, jestli se z vlády chystají odejít Věci veřejné jako celek. "A to je dnes nepravděpodobné přinejmenším stejně, anebo spíš ještě víc, než když poprvé odchodem hrozily před Vánocemi," uzavírá autor sloupku.

Tagy: Vláda tisk odchod

Zdroje: ČTK