Zlínský soud vzal do vazby obviněného z vraždy z roku 2005

- Aktuality autor: Jakub Konečný

 Zlínský okresní soud vzal do vazby sedmatřicetiletého muže, který je obviněný z vraždy podnikatele v Otrokovicích na Zlínsku v roce 2005, řekl státní zástupce Roman Kafka, který případ dozoruje. Muž byl zatčen ve středu v Otrokovicích. Pokud ho soud uzná vinným, hrozí mu 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

"U obviněného jsou následující vazební důvody. Je obava, že se bude vyhýbat trestnímu stíhání tím, že by uprchl. Kromě toho, že je ohrožen vysokým trestem, tak se ocitl zcela nečekaně ve zcela nové procesní situaci, kterou po devíti letech netušil a nečekal. Zároveň je osobou, která byla v minulosti již opakovaně trestána pro násilnou trestnou činnost," uvedl Kafka.

Dodal, že obviněný by navíc mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky. "Muž byl odsouzen za útoky na osoby, které v této trestní věci svědčí. Opakovaně vyhrožoval různým osobám fyzickým i verbálním způsobem," uvedl státní zástupce. Motivem k vraždě byly podle něj osobní rozpory s obětí a částečně i snaha přilepšit si.

Obviněný byl podle Kafky osobou z blízkého okolí podnikatele. "Nebyl však jeho společníkem z podnikání," upozornil státní zástupce. Podle informací vedl obviněný ochranku zavražděného muže, který podnikal v pohostinství a byl také spolumajitelem společnosti provozující výherní automaty. Muž se údajně k činu po zadržení přiznal, po sdělení obvinění ale vinu popřel.

Pachatel ubodal devětadvacetiletého podnikatele na podzim 2005 v jeho novém bytě, kde spal první noc. Podle Kafky byl muž zavražděn velmi surovým způsobem. Měl roztříštěnou hlavu a byl ubodán zhruba dvěma desítkami ran. Z bytu poté vrah odnesl různé věci. Policie tehdy zhruba po roce vyšetřování případ kvůli nedostatku důkazů odložila.

Kriminalisté se začali vraždou znovu zabývat loni v listopadu, kdy zjistili nové poznatky a skutečnosti, které by mohly vraha odhalit. Podle Kafky k tomu přispěla pečlivá analytická práce, rozbor dřívějších výpovědí a také nové svědecké výpovědi. Případ je posuzován podle starého trestního zákona, který platil do konce roku 2009.

Na dopadení údajného pachatele se podílel i speciální policejní tým Tempus, který vznikl loni na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Jde o druhý úspěch tohoto týmu. Prvním bylo objasnění pražské vraždy z listopadu 1993. Policie z ní loni krátce předtím, než by byla promlčena, obvinila čtyři muže. Soud je ale nevzal do vazby.

Tagy: vazba vražda

Zdroje: ČTK